Prawo łowieckie trafi do Trybunału. Posłowie chcą zmian w ustawie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Edyta Roś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2018,18:15 Aktualizacja: 22-05-2018,18:16
A A A

Posłowie Kukiz'15 i PSL-UED zapowiedzieli złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją noweli Prawa łowieckiego. Liczymy na korzystny wyrok i cofnięcie zapisów noweli - mówili politycy.

Bartosz Józwiak (Kukiz'15) poinformował w Sejmie, że procedura zbierania podpisów pod wnioskiem do TK o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją noweli Prawa łowieckiego dobiegła końca i dokument trafi do Trybunału.

walka z asf w polsce, odstrzał dzików, polski związek łowiecki, krzysztof jurgiel

Jurgiel ma dość i chce rozwiązania PZŁ. Sprawa trafiła na posiedzenie rządu

Polski Związek Łowiecki powinien zostać rozwiązany - przekonuje Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. - Zgłosiłem ten problem na wtorkowym posiedzeniu rządu - mówi polityk. Szef resortu w TVP powiedział, że obecnie jednym...

Według posła we wniosku wskazano w 7 punktach niezgodności zapisów noweli z Konstytucją. Jak dodał, chodzi m.in. o wprowadzenie zakazu wykonywania polowań w obecności i przy udziale dziecka do 18 roku życia.

Zdaniem Jóźwiaka jest to ograniczenie konstytucyjnych praw rodziców. Ponadto chodzi też o wprowadzenie w noweli reguł szacowania strat łowieckich zakładających udział sołtysa, a także o wprowadzenie obowiązku okresowych badań dla myśliwych.

- Mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny stanie na wysokości zadania podzieli nasze uwagi, wątpliwości i ustawa zostanie cofnięta i będziemy jeszcze raz pracowali nad prawem, które zadowoli, albo przynajmniej będzie realnym kompromisem dla wszystkich stron tego problemu. Zarzuty są stricte merytoryczne, tu nie ma żadnej wojny politycznej - podkreślił poseł Kukiz'15.

prawo łowieckie, szacowanie szkód łowieckich, sołtysi, mswia, ministerstwo środowiska

Sołtysi nie chcą szacować strat łowieckich. Resorty rozwiążą problem?

Ministerstwo Środowiska we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad rozwiązaniem problemu szacowania szkód łowieckich. Sprawa dotyczy sołtysów, którzy nie chcą szacować strat bez...

Zdaniem Urszuli Pasławskiej(PSL-UED) nowela Prawa łowieckiego "skłóca myśliwych i rolników". - To jest ustawa bardzo niekorzystna dla rolników, dla myśliwych. Liczymy na pomyślny wyrok Trybunału Konstytucyjnego - podkreśliła posłanka.

W jej ocenie wniosek do TK nie jest ideologiczny. - Podpisała się pod nim grupa prawie 60 osób, która zwracała również uwagę na konkretne zapisy, które naszym zdaniem są niezgodne z Konstytucją. Liczymy na korzystny wyrok, na odwrócenie zapisów ustawy i również na ruch ze strony Ministerstwa Środowiska, który ma po prostu zmienić system szacowania szkód - przekonywała.

Nowela Prawa łowieckiego przewiduje m.in., że osoby poniżej 18. roku życia nie będą mogli brać udział w polowaniu, myśliwi będą musieli przechodzić okresowe badania lekarskie, a minister środowiska będzie miał większy nadzór nad PZŁ.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu