Prawo łowieckie bez poprawek w Senacie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Karolina Mózgowiec PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2021,18:40 Aktualizacja: 26-03-2021,18:44
A A A

Senat przyjął bez poprawek nowelizację Prawa łowieckiego, dającą sejmikom województw więcej czasu na podjęcie uchwał w sprawie podziału województw na obwody łowieckie.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek zagłosowało 77 senatorów, 9 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja przewiduje, że do końca grudnia sejmiki województw, które dotąd tego nie zrobiły, będą miały czas na podjęcie uchwał ws. podziału województw na obwody łowieckie - obecny termin mija 31 marca.

szkody łowieckie, terminy graniczne dla zbiorów, uprawa, podlaskie

Odszkodowanie za szkody łowieckie? Sprawdź ważne terminy

Do kiedy należy zebrać zboża, do kiedy kukurydzę, a kiedy warzywa - żeby zachować uprawnienia do odszkodowań za szkody łowieckie? Trzeba zajrzeć do uchwały sejmiku województwa i doliczyć do określonych w niej dat 2 tygodnie. Ustawa Prawo...

Ma to zapewnić ciągłość dzierżaw obwodów łowieckich i tym samym gospodarki łowieckiej, szacowania szkód, wypłaty odszkodowań i działań przeciw ASF. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, obwody łowieckie mają pokrywać się z obszarami województw.

Ustawa ma wejść w życie z mocą od 31 marca, choć senatorowie KO zgłosili poprawkę zakładającą, by weszła w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jak argumentowali jest to konieczne, bo albo prezydent nie będzie miał konstytucyjnego czasu 21 dni na jej podpisanie, albo ustawa będzie działać wstecz.

Jak mówił Zdzisław Pupa (PiS), nadal w czterech województwach nie podjęto uchwał ws. podziału na obwody łowieckie. Są to mazowieckie, łódzkie, lubelskie i śląskie. Podkreślał, że za powstałe szkody łowieckie płacą rolnikom koła łowieckie; bez pilnej nowelizacji szkody musiałyby być pokrywane przez skarb państwa.

Nowe przepisy przewidują, że podziały województw na obwody łowieckie, których dokonały już sejmiki, zachowają ważność i zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Umowy dzierżawy obwodów łowieckich obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy będą obowiązywać do 31 marca 2022 r.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt