Odszkodowania za wypadki w rolnictwie będą wyższe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-02-2018,14:05 Aktualizacja: 19-02-2018,16:35
A A A

Z 700 do 809 zł ma wzrosnąć jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Przewiduje to nowelizowane rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które trafiło właśnie do konsultacji społecznych.

W uzasadnieniu do niego podkreślono, że obecna kwota 700 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu obowiązuje od 1 lipca 2014 r.

byk przygniótł mężczyznę, byk, tragedia w gospodarstwie, Bolewice, Nowy Tomyśl, świecie

Tragedia w gospodarstwie. Byk przygniótł mężczyznę

Do zdarzenia doszło w jednym z gospodarstw rolnych w miejscowości Bolewice pod Nowym Tomyślem (woj. wielkopolskie). Zginął tam młody mężczyzna, którego przygniótł ważący kilkaset kilogramów byk. - Na miejscu pracowali...
"W tym czasie jednorazowe odszkodowanie przysługujące na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowych, na podstawie których ZUS przyznaje jednorazowe odszkodowanie ubezpieczonym w systemie powszechnym, wzrosło do kwoty 809 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu" - czytamy w uzasadnieniu.

Resort rolnictwa wobec tego przychylił się do wniosku Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z grudnia ub.r. o podwyższenie odszkodowania dla rolników również do 809 zł. Rada ta ustala wysokość składek na Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, z którego wypłacane są świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego.

Fundusz nie korzysta z dotacji budżetowej, jest tworzony w głównej mierze ze składek od rolników.

tragedia na polu, lubelszczyzna, gmina wysokie, zbiór buraków, szpital w lublinie

Kombajn wciągnął rolnika. Tragedia na buraczanym polu

25-letni rolnik trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami ciała w wyniku nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło podczas prac polowych w jednej z miejscowości w gminie Wysokie na Lubelszczyźnie. Młody mężczyzna z ojcem wykopywali buraki...
Stan jego finansów według wnioskodawców zapewnia pełne pokrycie wydatków z tytułu podwyższenia odszkodowania do 809 zł w 2018 r. przy aktualnym poziomie składki miesięcznej na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, wynoszącym 42 zł miesięcznie.

"W razie konieczności w dłuższej perspektywie Rada Rolników rozważy podwyższenie składki na to ubezpieczenie. Szacuje się, ze wzrost wydatków z tytułu podwyższenia jednorazowego odszkodowania do kwoty 809 zł wyniesie 11 309 tys. zł w 2018 r." - brzmi dalej uzasadnienie do nowelizowanego rozporządzenia.

Po konsultacjach i uzgodnieniach ma ono wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

Co ważne, w sprawach objętych postępowaniami wszczętymi, a niezakończonymi ostateczną decyzją przed dniem wejścia w życie znowelizowanego rozporządzenia, stosowane będą jego przepisy, czyli ewentualne odszkodowanie będzie już naliczane z zastosowaniem wyższej stawki.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu