Na posesji będzie można wyciąć drzewa. Bez zgody urzędu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2016,15:15 Aktualizacja: 20-12-2016,15:35
A A A

Od przyszłego roku możliwa będzie wycinka drzew na prywatnej posesji bez zezwolenia - informuje Ministerstwo Środowiska. Zdaniem resortu w ten sposób zostanie też ograniczona biurokracja bowiem 95 proc. decyzji było pozytywnych.  

Obecnie właściciel działki, który chce usunąć drzewo ze swojej posesji, musi uzyskać zgodę urzędu gminy lub miasta. Jeżeli drzewo zostało wycięte bez takiego zezwolenia, gospodarz musi liczyć się z bardzo wysoką karą - często wynoszącą dziesiątki, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

puszcza białowieska, wycinka drzew, adam bodnar, rpo, jan szyszko, ministerstwo środowiska

Zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej zaskarżone do sądu

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję Jana Szyszko, ministra środowiska umożliwiającą zwiększenie wycinki na terenie Puszczy Białowieskiej.   Rzecznik uważa, że...

- Zaproponowane w nowelizacji ustawy zmiany zakładają, że osoby fizyczne nie będą musiały występować o zgodę na wycięcie drzewa na prywatnej działce, a co za tym idzie, nie będzie również potężnych kar za jej brak. Te zmiany to danie wolności wyboru ludziom - przekonuje Jan Szyszko, minister środowiska.

Zdaniem szefa resortu dzięki tej regulacji ograniczona zostanie - jak mówi - "zupełnie niepotrzebna biurokracja" bowiem ponad 95 proc. wydawanych decyzji w takich sprawach było pozytywnych.

- Wiele samorządów przyjęło tę informację z zadowoleniem. Obawy o masowe usuwanie drzew są nieuzasadnione, dlatego że regulacja dotyczy możliwości wycięcia drzewa przez osobę fizyczną na prywatnej nieruchomości. Niezaprzeczalnym jest również fakt, że gminy chcą dbać o zieleń i to robią, ponieważ świadczy to także o ich atrakcyjności - mówi na koniec minister.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

25.05.2021-25.06.2021 dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów zobacz więcej

28.05.2021 - 30.06.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej