Mleko, owoce i warzywa trafią do uczniów w całym kraju

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
24-07-2020,9:05 Aktualizacja: 24-07-2020,9:51
A A A

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia dot. realizacji programu mleko oraz owoce i warzywa w roku szkolnym 2020/2021. W programie może uczestniczyć ok. 1,7 mln dzieci ze szkól podstawowych.

Chodzi o rozporządzenie ministra rolnictwa "w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół".

koronawirus, epidemia koronawirusa, sars-cov-2, pandemia

Tony jabłek i gruszek, mleko oraz kefir dla szpitali od KOWR

Oddziały terenowe Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa włączyły się do pomocy szpitalom, które znajdują się na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Z magazynów prosto do lecznic trafiły tony produktów żywnościowych....
Dokument ten szczegółowo reguluje zakres zadań związanych z realizacją w naszym kraju programu dla szkół, określa tryb realizacji tych zadań, warunki uczestnictwa podmiotów w programie czy warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej na realizację tych programów.

Program dla szkół polegający na dostarczeniu dzieciom, głównie ze szkół podstawowych, mleka owoców i warzyw będzie wdrażał Krajowy Ośrodek Wsparcie Rolnictwa (KOWR), wcześniej był on realizowany przez Agencję Rynku Rolnego.

Unijne programy mleko w szkole i owoce i warzywa w szkole realizowany jest w Polsce od kilku lat. Polska do programu przystąpiła od razu po akcesji do Unii, czyli w 2004 r. Program "Owoce w szkole" realizowany był od roku szkolnego 2009/2010.

Początkowo programy te były rozdzielone, ale od roku szkolnego 2017/2018 zostały one przez KE połączone w jeden. Program jest częściowo finansowany z unijnych środków, co roku KE przeznacza dla nich budżet, który dzielony jest na poszczególne kraje. Do realizacji ich dopłaca także budżet krajowy, wysokość wsparcia jest ustalana co roku.

kowr, żywność, jan krzysztof ardanowski

Żywność z programu dla szkół trafia do potrzebujących

Żywność zakontraktowana w ramach "Programu dla szkół" decyzją ministra rolnictwa jest przekazywana do banków żywności, szpitali i domów pomocy społecznej - poinformował w czwartek resort rolnictwa. Przekazano już 358...
Polska jest jednym z największych beneficjentów programu, pod względem przyznanego budżetu plasuje się na 4. miejscu. Wyższy budżet otrzymały tylko Niemcy, Francja i Włochy. Budżet na realizację programu w Polsce w roku szkolnym 2019/2020 wynosi łącznie 238 mln zł, w tym 110 mln zł pochodzi z budżetu UE a 128 mln zł z budżetu krajowego.

Celem „Programu dla szkół” jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania dzięki działaniom towarzyszącym o charakterze edukacyjnym.

W programie w roku szkolnym 2020/2021 będą mogły uczestniczyć uczniowie z klas I–V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz do klas I i II ogólnokształcących szkół baletowych.

W Polsce jest ponad 14,5 tys. szkół podstawowych. Przystąpienie szkoły do programu jest dobrowolne, a o udziale w nim dzieci decydują rodzice. Dostarczane produkty powinny być konsumowane w szkole.

Nowe przepisy proponują, aby dzieci dostawały jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, marchew, rzodkiewki, paprykę słodką, pomidory, kalarepę oraz soki owocowe, a także mleko, jogurt naturalny, kefir naturalny oraz serek twarogowy, zwane dalej "mlekiem".

program dla szkół, owoce i warzywa w szkole, mleko, zdrowe nawyki żywieniowe, kowr

Dzieci korzystają z "Programu dla szkół". Spożyły setki milionów porcji

Z "Programu dla szkół" skorzystało dotychczas ponad 1,8 mln dzieci ze szkół podstawowych, które spożyły 448 mln porcji (235 mln owocowo-warzywnych i 213 mln mlecznych). Na program wydano już łącznie 345 mln zł (231,9...

W odróżnieniu od programu realizowanego w roku 2019/2020, w katalogu produktów udostępnianych dzieciom w ramach komponentu owocowo-warzywnego nie przewidziano przecierów oraz zagęszczonych przecierów owocowych, gdyż nie było dostawców tych produktów.

Ponadto dla komponentu owocowo-warzywnego dla roku szkolnego 2020/2021 przewidziano zwiększenie liczby porcji z 42 do 44 na semestr (w porównaniu do roku szkolnego 2019/2020) i zwiększenie udziału produktów takich jak śliwki, pomidory oraz rzodkiewki, kosztem produktów tańszych tj. jabłek oraz marchwi.

Proponuje się również zwiększenie liczby porcji udostępnianych w ramach komponentu mlecznego z 40 do 42 na semestr, przy czym zmniejszono liczbę porcji obejmujących mleko (o jedną na semestr) oraz zwiększono liczbę porcji obejmujących kefir naturalny (o dwie na semestr) i serka twarogowy (o dwie na semestr).

Jak tłumaczy resort rolnictwa, takie zmiany udziału poszczególnych produktów mają służyć zwiększeniu różnorodności i atrakcyjności z punktu widzenia dzieci.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj