Łatwiej będzie walczyć z ASF. Rząd przyjął projekt ustawy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-06-2022,9:10 Aktualizacja: 29-06-2022,8:20
A A A

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. W projekcie przewidziano rozwiązania, które ułatwią walkę z afrykańskim pomorem świń.

Według ministerstwa rolnictwa dokument dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie przenośnych chorób zwierząt. Projekt przewiduje, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie kontynuować zadania związane z identyfikacją i rejestracją bydła, owiec, kóz oraz świń.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Tuczników jest mało, więc ich cena rośnie

Początek okresu wakacyjnego, podobnie jak w ubiegłych latach, przyniósł wzrost konsumpcji. W tym samym czasie obniżyła się podaż żywca wieprzowego z uwagi na wysokie temperatury, które wpływają na niższe dobowe przyrosty masy ciała...

Przejmie także zadania dotyczące gromadzenia danych koniowatych oraz rozpocznie gromadzenie danych zwierząt pozostałych gatunków (tj. jeleniowatych i wielbłądowatych) oraz zakładów drobiu, których identyfikacja i rejestracja jest wymagana przepisami unijnymi.

Jak podano, nowe rozwiązania umożliwią dostosowanie systemu informatycznego ARiMR do nowych zadań, w tym zapewnienia efektywnej interoperacyjności, integracji i kompatybilności, m.in. elementów komputerowej bazy danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z systemami Inspekcji Weterynaryjnej oraz innymi systemami informatycznymi, które związane są z ochroną zdrowia zwierząt.

Dodano, że nowe przepisy przewidują rezygnację z paszportów dla bydła w obrocie krajowym.

Projekt przewiduje, wprowadzenie obowiązku dokonywania zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt przez posiadaczy zwierząt i podmioty, które prowadzą działalność nadzorowaną - wyłącznie w postaci elektronicznej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt