KOWR zacznie działać 1 września. Sejm uchwalił ustawę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2017,14:55 Aktualizacja: 10-02-2017,15:15
A A A

Sejm uchwalił w piątek ustawy wraz z poprawkami powołującą Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ma on powstać z połączenia części Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych.

Chodzi o dwie ustawy: o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa oraz Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Podczas drugiego czytania projektu posłowie PiS, PSL oraz klubu Kukiz-15 wnieśli poprawki. W głosowaniu Sejm przyjął dwie z czterech poprawek do pierwszej z ustaw, oraz trzy z siedmiu do drugiej. Zostały przyjęte tylko propozycje PiS.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, anr, arr, arimr, agencje rolne, krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa

Wielkie pieniądze wokół KOWR. Miliony wydatków i oszczędności

Wydatki związane z utworzeniem KOWR i zniesieniem ARR oraz ANR oszacowane zostały na 169 mln zł - czytamy w "Ocenie skutków regulacji" dołączonej do projektów ustaw związanych z tworzeniem Krajowego Ośrodka Wsparcia...

Za ustawą o KOWR głosowało 432 posłów, za było 233, przeciw 193, a 6 osób się wstrzymało. Ustawę wprowadzającą przepisy poparło 266 posłów, 166 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Do ustawy o KOWR wniesiono dwie poprawki, które zakładają utworzenie w województwie zachodniopomorskim dwóch oddziałów terenowych (w innych województwach po jednym). Ponadto jedna z poprawek ma charakter porządkujący, druga nadaje inne brzmienie artykułu. Dotyczy pracowników zatrudnionych obecnie w Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych, które mają przejść do pracy w KOWR. Trzecia, ma charakter legislacyjny i dotyczy katalogu zadań, którymi ma się zająć ARiMR po likwidacji ARR.

Celem utworzenia KOWR jest stworzenie instytucji, która będzie realizowała zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich oraz gospodarowaniem państwową ziemią. Natomiast jedyną agencją płatniczą będzie ARiMR.  
KOWR, prawo, przepisy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ANR, ARR, likwidacja ANR

Sejmowa komisja chce by KOWR zaczął działać od 1 września

Od 1 września 2017 r., a nie od 1 lipca ma zacząć działać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) - wynika z poprawki przyjętej przez sejmową komisję rolnictwa. Nowa instytucja zastąpi dwie agencje rolne - Agencję Nieruchomości Rolnych oraz...

W opinii rządu, dotychczasowa struktura instytucji rolnych nie zapewnia realizacji wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Połączenie zadań dwóch agencji ma zmniejszyć koszty funkcjonowania, poprawić dostępność do usług i informacji dla beneficjentów, zmniejszyć obciążenia administracyjne. Planowane jest zmniejszenie liczby zatrudnionych w obu agencjach - o 30 proc. do ok. 1800 osób.

Według projektu KOWR przejmie zadania ANR. Dotyczy to przede wszystkim gospodarowania państwową ziemią, a także realizacji zadań dotyczących kształtowania ustroju rolnego, w tym poprawy struktury agrarnej gospodarstw rodzinnych.

Ponadto, do zadań nowej instytucji będzie należało wspieranie działań na rzecz odnawialnych źródeł energii, obsługa funduszy promocji produktów rolno-spożywczych, wspieranie współpracy międzynarodowej w zakresie handlu żywnością, realizacja unijnego programu związanych z dostarczaniem owoców i mleka do szkół, monitorowanie rynku cukru, wydawanie pozwoleń na import i eksport żywności do i z krajów pozaunijnych.

Zgodnie z wcześniejszą poprawką posłów ustawy mają wejść w życie 1 września, a nie jak zakładano 1 lipca tego roku. Teraz dokumentem zajmie się Senat.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 15.09.2021 - termin płatności III raty podatku rolnego

do 15.09.2021 - nabór wniosków w ramach programu "Usuwanie foli rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021