Kolejne rośliny na liście upraw z możliwością wsparcia przy ubezpieczeniu. Dopłaty do składek mogą być wyższe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-03-2024,9:25 Aktualizacja: 30-03-2024,9:28
A A A

Rozszerzenie katalogu upraw, do których stosuje się dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczeniowych, a także podniesienie maksymalnej wysokości tych dopłat – będzie zawarte w nowelizacji ustawy.

Chodzi o Ustawę z 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Informacja o projekcie jej zmiany pojawiła się w miniony piątek w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

W ustawie zawarty jest katalog upraw, których ubezpieczenie uprawnia producentów rolnych do uzyskania dopłat do składek ubezpieczenia od wystąpienia strat w wyniku: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych. W tym katalogu wymienione są obecnie: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe oraz rośliny strączkowe.

Ubezpiecz uprawy z wysoką dopłatą

PZU rozpoczął sprzedaż ubezpieczeń upraw przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi, występującymi w okresie wiosenno-letnim. Producenci rolni mogą otrzymać dofinansowanie aż do 65% wysokości składki ubezpieczeniowej. Limit na dopłaty do składek...

Rolnicy od dawna domagali się rozszerzenia tej listy, a nowelizacja ustawy ma stanowić realizację ich postulatów w tym zakresie.

W projekcie ustawy proponuje się rozszerzenie katalogu upraw, do których stosowane będą z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych, o: słonecznik, facelię, len, konopie, bobowate drobnonasienne oraz rośliny zielarskie. (Przewidziano też – red.) doprecyzowanie uprawy gryki jako zboża mieszczącego się w katalogu upraw” – czytamy w informacji zamieszczonej w rządowym wykazie.

Jak w niej dodano, w projekcie ustawy proponuje się ponadto podniesienie maksymalnej wysokości dopłat z budżetu państwa do składki producenta rolnego z tytułu ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich z 65 do 70 proc.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu