Jest projekt ustawy wdrażającej "Lokalną półkę". Premier: chcemy zapewnić rolnikom rynek zbytu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
01-12-2023,12:55 Aktualizacja: 01-12-2023,12:58
A A A

Zależy nam na tym, żeby żywność, która trafia od polskiego producenta do Polaków była jak najtańsza i zapewniała lokalnym rolnikom zwiększanie rynku zbytu – powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek, odnosząc się do projektu ustawy dot. sprzedaży detalicznej produktów lokalnych.

"Skraca to drogę od pola do stołu, a więc eliminuje pewnych pośredników, którzy powodują, że produkt jest droższy dla konsumentów, droższy dla Polaków" – powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek, odnosząc się do projektu ustawy o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych, która była zapowiadany jako program pn. „Lokalna półka”.

premier, morawiecki, minister, gembicka, rzecznik rządu, muller, lokalna półka

Müller: premier rozmawiał z minister Gembicką i kierownictwem resortu rolnictwa m.in. o programie Lokalna Półka

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w czwartek z minister rolnictwa i rozwoju wsi Anną Gembicką i kierownictwem resortu rolnictwa m.in. o programie Lokalna Półka - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. "Premier...

Wskazał, że wskutek występowania pośredników rolnicy otrzymują również mniejszą część zysku ze sprzedaży swoich produktów. "Nam chodzi przede wszystkim o polskich rolników" – podkreślił.

Większy rynek zbytu dla rolników

"Zależy nam na tym, żeby żywność, która trafia od polskiego producenta dla Polaków, do Polaków, była jak najtańsza i przede wszystkim, żeby zapewniała lokalnym rolnikom możliwość zwiększania rynku zbytu. Bo dzisiaj oni trafiają do hipermarketów, do supermarketów, a tam ich pozycja negocjacyjna jest bardzo słaba. A nam zależy na polskich rolnikach, a nie na zagranicznych supermarketach" – zaznaczył Morawiecki.

Dodał, że "będziemy również w krótkim czasie wnioskowali o wysłuchanie publiczne w momencie, jak projekt tej ustawy trafi do Sejmu".

Projekt ustawy w pracach rządowych

W piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został opublikowany projekt ustawy o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych, autorstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

sieci handlowe, żywność, owoce, warzywa, mięso, produkty mleczne, markety, ardanowski, pis, lokalna półka

Ardanowski o programie "Lokalna półka": w marketach minimum 2/3 produktów od lokalnych dostawców

Program "Lokalna półka” to wprowadzenie obowiązku, aby markety w swojej ofercie miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców - zapowiedział...

"Celem projektu jest zapewnienie konsumentom dostępu do lokalnych produktów wiadomego pochodzenia poprzez umieszczanie na produktach lokalnych grafiki przedstawiającej flagę Rzeczpospolitej Polskiej, a producentom rolnym zapewnienie większego bezpośredniego udziału w sprzedaży detalicznej ich lokalnych produktów w jednostkach handlu" - napisano.

2/3 produktów lokalnych w sklepach

Jak dodano, projekt ma zapewnić w sklepach sprzedaż produktów lokalnych: owoców i warzyw, mięsa i produktów mięsnych, mleka i produktów mlecznych oraz pieczywa.

Jak podano produkty te mają być "w ilości nie mniejszej niż 2/3 danej kategorii produktu rolno-spożywczego w danym roku obrotowym nabytych bezpośrednio od ich wytwórców". Dodano, że w pierwszej kolejności w ramach powiatu i powiatów przyległych, w drugiej - województwa i województw do niego przyległych, a w trzeciej - w ramach województw przyległych do województw przyległych.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kwartał 2023 r.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu