Badanie techniczne ciągnika będzie możliwe także poza stacją

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2018,19:00 Aktualizacja: 30-06-2018,7:57
A A A

Trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepisy uwzględnią głosy ze środowiska rolniczego. Ciągniki oraz przyczepy nie będę musiały przechodzić badań technicznych tylko i wyłącznie na stacjach kontroli pojazdów.

Zgodnie z obecnym prawem wszystkie pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 t obowiązkowo są badane na stacjach o statusie okręgowych.

W związku z tym część gospodarzy musi przemierzać kilkadziesiąt kilometrów do najbliższego takiego obiektu. Kosztuje to ich sporo pieniędzy wydanych na paliwo oraz mnóstwo czasu. W dodatku wolnobieżne pojazdy tamują ruch w miastach, gdzie z reguły są stacje okręgowe.

wypadek, traktor, ciągnik, policja, lubelskie, świętokrzyskie

Ciągnik kontra bmw. Traktorzysta wylądował w szpitalu

Ciągnik rolniczy zderzył się z samochodem osobowym marki BMW w miejscowości Przegaliny Duże (pow. radzyński, woj. lubelskie). Prawdopodobnie zawinił traktorzysta, który sam zresztą ucierpiał w tym zdarzeniu. Do groźnie wyglądającej kolizji...
O to, by przywrócić możliwość wykonywania badania maszyn bezpośrednio w gospodarstwach do Ministerstwa Infrastruktury zwróciła się Krajowa Rada Izb Rolniczych. Właśnie nadeszła odpowiedź.

Jak się okazuje, w Ministerstwie Infrastruktury prowadzone są zaawansowane prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

"Projekt ten zakłada m.in. oprócz badań technicznych ciągników i ich przyczep przeprowadzonych na zasadach dotychczasowych także możliwość przeprowadzania badań technicznych ciągników rolniczych i ich przyczep w infrastrukturze innej niż stacja kontroli pojazdów" - informuje resort.

Tym samym w jego opinii zostaną uwzględnione apele środowiska branżowego, użytkowników tych pojazdów oraz organów administracji publicznej sprawujących bezpośrednią pieczę nad rozwojem dziedzin związanych z korzystaniem z maszyn rolniczych.

badania techniczne, Prawa o ruchu drogowym, zmiana prawa, badanie techniczne maszyn rolniczych

Badania techniczne maszyn rolniczych poza stacjami kontroli

Wkrótce do konsultacji społecznych ma trafić nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która zakłada m.in. możliwość przeprowadzania badań technicznych ciągników rolniczych i przyczep rolniczych...
"Prawo do przeprowadzania badań technicznych ciągników rolniczych i przyczep rolniczych w infrastrukturze innej niż stacja kontroli pojazdów będzie przysługiwało stacjom kontroli pojazdów, w przypadku spełniania wymagań określonych przepisami prawa oraz w sposób wymagany przez ustawodawcę. Zgodnie z projektowanymi przepisami, takie badanie będzie możliwe do wykonania jedynie przy zachowaniu odpowiednich standardów badania technicznego, co pozwoli na zagwarantowanie utrzymania ciągników i przyczep w stanie technicznym zapewniającym ich bezpieczne użytkowanie" - precyzuje ministerstwo.

Zdaniem urzędników, poziom bezpieczeństwa użytkowania tych rolniczych pojazdów polepszy się na skutek zwiększenia dla nich dostępności badań technicznych, które jednocześnie nie stracą na poziomie profesjonalizmu.

Przepisy umożliwią bowiem przeprowadzanie tych badań poza stacją, ale przez odpowiednio wykwalifikowanych diagnostów i przy użyciu mobilnego wyposażenia, spełniającego standardy przewidziane w stosownych przepisach wykonawczych.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu