Badania opryskiwaczy już nie w gospodarstwach? Rolnicy boją się kosztów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2020,7:05 Aktualizacja: 30-07-2020,18:39
A A A

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina o zmianie wymagań w zakresie przeprowadzania badań opryskiwaczy polowych. Rolnicy obawiają się, że uniemożliwią one realizowanie tych badań w gospodarstwach.

Jak przypomina PIORiN, zgodnie z zapisami rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 13 grudnia 2013 r. w sprawie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin, od 1 stycznia 2021 r. w opryskiwaczach ciągnikowych lub samobieżnych polowych innych niż dozujące ciecz użytkową w pasach lub rzędach: 

Stekete - pielnik do chwastów

Lemken rezygnuje z produkcji opryskiwaczy

Lemken rezygnuje z produkcji opryskiwaczy i reorganizuje asortyment. Obecnie zamierza się koncentrować na technologii siewu oraz mechanicznego zwalczania chwastów. Lemken ogłosił, że produkcja konwencjonalnych opryskiwaczy polowych zostanie...
- nie będzie możliwe przeprowadzanie sprawdzenia dystrybucji cieczy metodą jednoczesnego pomiaru natężenia wypływu cieczy z rozpylaczy zainstalowanych na belce polowej opryskiwacza albo - po ich demontażu - z belki polowej opryskiwacza;

- zmienią się wymagania techniczne dla ręcznego i elektronicznego stołu rowkowego do sprawdzania rozkładu poprzecznego cieczy.

"Mając na uwadze powyższe, po 1 stycznia 2021 r. prowadzenie badań opryskiwaczy polowych będzie możliwe wyłącznie przez jednostki, które dostosują się do nowych wymagań" - wskazuje Inspekcja.

Zastrzeżenia rolników do nowych przepisów przekazała ministrowi Krajowa Rada Izb Rolniczych, wnioskując o wprowadzenie moratorium w sprawie atestacji opryskiwaczy. Zgłosiła propozycje:

- aktualizacji zasad funkcjonowania Stacji Kontroli Opryskiwaczy i uprawnionych diagnostów,

wypadki z udziałem ciągników rolniczych, wypadki na drogach, Knorydy, powiat bielski

Skoda wbiła się w opryskiwacz

Tragiczne konsekwencje miał wypadek na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Knorydy (pow. bielski, woj. podlaskie), gdzie osobowa skoda uderzyła w opryskiwacz zaczepiony do ciągnika rolniczego. Jak podaje Kamil Kotowicz z Komendy Powiatowej...
- aktualizacji zasad ewidencjonowania opryskiwaczy,

- aktualizacji metodyki prowadzonych badań w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu do ochrony roślin,

- ujednolicenia ceny za przeprowadzone badanie sprawności technicznej sprzętu,

- przedłużenia terminu dopuszczenia badania opryskiwaczy metodą pomiaru wypływu do momentu opracowania nowych wymagań, zgodnych z aktualnym stanem wiedzy naukowej i praktycznym doświadczeniem zebranym w ciągu 20-letniej historii badań opryskiwaczy w Polsce.

"Rolnicy obawiają się, że wejście w życie od 1 stycznia 2021 r. par. 14 rozporządzenia z 13 grudnia 2013 r. w sprawie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin uniemożliwi przeprowadzanie badań w gospodarstwie i zmusi rolników do transportowania sprzętu do stacji diagnostycznych, które znajdują się zazwyczaj w dosyć dużej odległości od gospodarstwa. Wykaz jednostek organizacyjnych upoważnionych do przeprowadzania badań opryskiwaczy wymienia 334 uznane jednostki, co oznacza przeciętnie jeden punkt badań w każdym powiecie" - wytyka KRIR.

znakowanie oprysków, Światowa Organizacja Zdrowia, who, Jason Qian, Harvard University

Znakowanie oprysków pomoże wyjaśnić zatrucia pokarmowe

Dodawanie do płynów, jakimi opryskiwane są uprawy, zarodników drożdży lub przetrwalników bakterii o charakterystycznym DNA pomogłoby w wyjaśnianiu przyczyn zatruć pokarmowych. Takie rozwiązanie naukowcy proponują w...
Jak podkreśla, przemieszczanie się sprzętu rolniczego po drogach publicznych jest kłopotliwe dla rolników i innych uczestników ruchu. Tym samym taka zmiana przepisów może doprowadzić do zaniechania obowiązkowych badań i pogorszenia bezpieczeństwa stosowania sprzętu do aplikowania środków ochrony roślin.

"Powyższe propozycje mają na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa producentów rolnych, konsumentów, środowiska, a także osób postronnych przy jak najmniejszym obciążeniu posiadaczy sprzętu, zarówno pod względem potencjalnego zagrożenia stosowania środków chemicznych, jak i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zdaniem KRIR można to osiągnąć poprzez powszechność badań oraz wpływ edukacyjny i świadomościowy z tym związany, dzięki wysokiemu poziomowi fachowemu i etyczno-moralnemu diagnostów" - podsumowuje rolniczy samorząd.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement