Copy LinkXFacebookShare

Rolnicy nie zdążą z inwestycjami w ramach „Modernizacji gospodarstw”. Izby chcą wydłużenia terminu

Inwestycje realizowane w ramach pomocy z „Modernizacji gospodarstw rolnych” są zagrożone z uwagi na długi czas rozpatrywania wniosków – alarmuje rolniczy samorząd. Domaga się wydłużenia kluczowego terminu.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej zwrócił się do ministra rolnictwa o podjęcie działań na rzecz wydłużenia ostatecznego terminu na zakończenie inwestycji realizowanych przy pomocy środków z „Modernizacji gospodarstw rolnych” (w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020). Działacze postulują wydłużenie go przynajmniej do 30 czerwca 2026 r., czyli o rok.

„Wnioski o wsparcie były rozpatrywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjątkowo długo – w niektórych przypadkach nawet prawie dwa lata. Wielu rolników dopiero w tym miesiącu podpisało umowy z ARiMR, co pozostawia im bardzo mało czasu na zrealizowanie inwestycji, zwłaszcza tych związanych z budową, przebudową oraz remontem połączonym z modernizacją budynków wykorzystywanych do produkcji rolnej oraz przechowywania, magazynowania czy przygotowania produktów rolnych do sprzedaży” – wskazuje w swoim, datowanym na 19 listopada, wystąpieniu KRIR.

Jak twierdzi, rolnicy, ze względu na opóźnienia w procesie rozpatrywania wniosków oraz podpisywaniu umów, zamiast przewidywanych 60 miesięcy na realizację inwestycji od dnia zawarcia umowy, mają obecnie jedynie 6 miesięcy na wykonanie zadania.

„W związku z tym realizacja i rozliczenie inwestycji dotyczących modernizacji gospodarstw rolnych do 30 czerwca 2025 r. wydają się niemożliwe, co oznacza, że praca rolników, ich zaangażowanie oraz czas poświęcony na przygotowanie dokumentacji i załączników mogą pójść na marne” – ostrzegają izby.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!