Copy LinkXFacebookShare

Minister rolnictwa: pieniądze dla poszkodowanych przez suszę będą z budżetu na 2025 r.

Pieniądze dla rolników poszkodowanych przez suszę będą realizowane z budżetu krajowego na 2025 rok – poinformował w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie minister rolnictwa Czesław Siekierski. Dodał, że jesienią wypłaconych zostanie ok. 0,5 mld zł dla poszkodowanych w wyniku kwietniowych przymrozków.

W sierpniowym numerze wydawanego przez MRIRW "Rolniczych pór roku", szef resortu rolnictwa zapewnił, że jako pierwsi pomoc finansową otrzymają rolnicy, których plantacje owoców ucierpiały w wyniku wiosennych przymrozków i gradobicia. Wyjaśnił, że chodzi głównie o gospodarstwa z okolic Opola Lubelskiego, Kraśnika, a także Ziemi Sandomierskiej.

"Na ten cel otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej 37 milionów euro. Jednocześnie uzyskaliśmy zgodę na uzupełnienie tego unijnego wsparcia do 200 proc. z budżetu krajowego i z tej możliwości skorzystamy" – powiedział.

Dodał, że całkowita kwota pomocy wyniesie ok. pół miliarda złotych, a na konta rolników trafi ona jesienią tego roku.

Poinformował też, że oddzielną formą pomocy będzie wsparcie dla rolników realizowane na podstawie ustaleń z protokołów dokonanych przez specjalne komisje szacujące straty wywołane przez suszę i inne klęski żywiołowe. Wyjaśnił, że pomoc ta trafi do poszkodowanych rolników z całej Polski i będzie realizowana w ramach wydatków z budżetu krajowego na 2025 r.

Pod koniec tygodnia rząd ma przyjąć projekt ustawy budżetowej na 2025 r., w związku z tym w najbliższych dniach odbywają się spotkania w ramach koalicji rządzącej.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!