Złotówka to za mało. Rolnicy chcą większego zwrotu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-11-2017,16:15 Aktualizacja: 07-11-2017,17:09
A A A

Rolnicy, zwłaszcza w gospodarstwach nastawionych na produkcję zwierzęcą, używają coraz więcej maszyn, które zużywają ogromne ilości paliwa. Choćby z tego powodu postulują zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego.

Zgodnie z decyzją rządzących, w przyszłym roku ma to być nadal 1 zł za litr zużytego do produkcji rolnej paliwa. Ale rolnicy oczekują więcej i domagają się podwyżki za pomocą swoich reprezentantów.

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, paliwo rolniocze, olej napędowy, krir

Ile wyniesie zwrot akcyzy w 2018 roku? Resort czeka na projekt budżetu

Gdy zrobiło się głośno o rychłej podwyżce cen paliw związanej z wprowadzeniem opłaty drogowej, zrodziła się idea, by rolnikom zrekompensować ją większym zwrotem akcyzy. Co na to ministerstwo? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że ostatecznie...
Dlatego w opiniach do rządowego rozporządzenia branżowe organizacje, jak m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych czy też NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", podkreśliły potrzebę podniesienia stawki zwrotu akcyzy.

Postulowały również zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych - np. "Solidarność" z obecnie obowiązujących 86 do co najmniej 126 litrów na hektar, co zdaniem związkowców w przybliżeniu obrazuje rzeczywiste zużycie.

Według KRIR należy ponadto uwzględniać obsługę stad hodowlanych. "Obecne technologie w znacznym stopniu wyeliminowały pracę fizyczną rolnika na rzecz pracy maszyn paliwochłonnych (m.in. ładowarki, paszowozy)" - wyjaśnił rolniczy samorząd.

zwrot podatku akcyzowego, podatek akcyzowy,  olej napędowy, gospodarstwo rolne

Podatek akcyzowy do zwrotu. Urzędy czekają na wnioski

Od 1 do 31 sierpnia gospodarze, chcący odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy zakupiony do pracy w gospodarstwie rolnym powinni złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego. Dokumenty można składać do wójta, burmistrza lub...
Temat był podnoszony także podczas jednego z ostatnich posiedzeń sejmowej komisji rolnictwa, gdzie przypominano obietnice rządowe z 2015 r. Mowa była wówczas o limicie 126 litrów oraz stawce w wysokości 1,30 zł za litr.

Póki co jednak na zmiany się nie zanosi. Ministerstwo rolnictwa odniosło się do postulatów poszczególnych organizacji w ten sam sposób. A mianowicie, że przyjęta pula środków w projekcie przyszłorocznego budżetu państwa nie pozwala na podniesienie stawki zwrotu. Resort obiecuje jedynie rozważenie takiej możliwości przy opracowywania stosownego rozporządzenia Rady Ministrów na rok 2019.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt