Zaliczki płyną już na konta rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-10-2021,9:50 Aktualizacja: 18-10-2021,9:56
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła w poniedziałek wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2021 rok.

"Już w pierwszym dniu ARiMR planuje wypłacić blisko 500 mln zł, które trafią na konta bankowe ok. 74 tys. rolników" - poinformowała Agencja w informacji prasowej.

emerytury rolników, krus, czternasta emerytura

"Czternastka" od KRUS. Ile i kiedy wypłaci?

Jeśli świadczeniobiorca ma prawo do emerytury rolniczej w kwocie 3000 zł, to w listopadowym terminie płatności KRUS wypłaci mu czternastą emeryturę w kwocie 1150,88 zł brutto. Ci z mniejszym świadczeniem dostaną troszeczkę więcej. Kasa Rolniczego...

Zaliczki będą wypłacane na najwyższym dopuszczonym w UE poziomie i w przypadku dopłat bezpośrednich wyniosą 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych - 85 proc. należnych dopłat. ARiMR zastrzegła, że środki przekazuje wyłącznie na konta, które zostały wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów.

"Bardzo ważne jest zatem, by numery rachunków były aktualne. Zachęcamy rolników oczekujących na wypłatę zaliczek, aby sprawdzili, czy ARiMR posiada właściwe dane w tym zakresie. Jeżeli numer konta będzie nieaktywny, pieniądze wrócą do Agencji. Wszelkie zmiany dotyczące numeru rachunku należy zgłaszać do biur powiatowych ARiMR" - tłumaczy Agencja.

Wypłata zaliczek potrwa do końca listopada, natomiast od 1 grudnia rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW.

W tegorocznej kampanii wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,3 mln rolników, a koperta finansowa przeznaczona na ich realizację wynosi 15,63 mld złotych. Z kolei cały budżet na płatności obszarowe z PROW za 2021 r. wynosi ponad 3 mld zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt