Zakup zwierząt w ramach "Rozwoju małych gospodarstw". Izby chcą przywrócenia ważnej możliwości

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-05-2024,13:00 Aktualizacja: 29-05-2024,15:31
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z wnioskiem o możliwość kwalifikowania kosztów związanych z zakupem materiału hodowlanego zwierząt w ramach działania „Rozwój małych gospodarstw”.

KRIR wskazuje w swoim wystąpieniu, że w poprzednich okresach zarówno zakup zwierząt, jak i ziemi, były uznawane za koszty kwalifikowane, co stanowiło znaczące wsparcie dla rozwoju małych gospodarstw rolnych.

krowy mięsne, krowy mamki, buhaj hodowlany, jałówki, bydło mięsne, zboże, wołowina, Ukraina, Rosja, hodowcy bydła

Zakup zwierząt hodowlanych będzie finansowany w ramach KPS?

Zakup zwierząt hodowlanych powinien być finansowany w ramach KPS. Apelują o to hodowcy i producenci bydła mięsnego oraz przedstawiciele sektora hodowlanego. Obecna sytuacja na rynku zbóż spowodowana agresją Rosji na Ukrainę i związane z tym...

Niestety, w ostatnich latach wykreślono tę możliwość z listy kosztów kwalifikowanych, co negatywnie wpłynęło na zdolność małych gospodarstw do rozwoju i modernizacji” – przekonują izby.

W ich ocenie, przywrócenie kosztów zakupu materiału hodowlanego zwierząt jako kosztu kwalifikowanego jest szczególnie pożądane przez gospodarstwa ekologiczne oraz w ramach Programu Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt.

„Gospodarstwa ekologiczne, które stawiają na zrównoważoną i przyjazną środowisku produkcję, często borykają się z ograniczonymi zasobami finansowymi, a wsparcie w postaci możliwości zakupu zwierząt hodowlanych pozwoliłoby im na dalszy rozwój i modernizację. W ramach Programu Ochrony Zasobów Genetycznych możliwość ta oznacza zachowanie i rozwój cennych ras zwierząt gospodarskich, które są kluczowe dla bioróżnorodności i przyszłości rolnictwa” – argumentuje rolniczy samorząd.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich