WIR interweniuje ws. odszkodowań dla producentów drobiu. Chodzi o objęcie strefą z obostrzeniami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2024,11:45 Aktualizacja: 15-03-2024,11:50
A A A

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR), realizując postulat swojej komisji ds. produkcji zwierzęcej, wnioskuje o stworzenie możliwości uzyskania przez producentów drobiu odszkodowania z tytułu wprowadzenia w miejscach prowadzonej przez nich działalności stref zapowietrzonej czy zagrożonej - w związku z wystąpieniem ptasiej grypy.

W wystąpieniu skierowanym do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego oraz prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza, WIR podkreśla, że nałożenie takich stref przez służby weterynaryjne może spowodować znaczące straty finansowe u drobiarzy. Powinny być one rekompensowane.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

W skupie żywca drobiowego przeważają spadki cen

Ceny większości monitorowanych gatunków drobiu w połowie lutego spadły. Wyjątek stanowią kurczęta brojlery, które podrożały o 1%.   Na rynku krajowym w dniach od 12 do 18 lutego zakłady drobiarskie skupowały kurczęta brojlery...

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na odszkodowanie mogą liczyć tylko producenci, u których wykryto ognisko ptasiej grypy, a nie ci, którzy są z tego tytułu nie ze swojej winy objęci strefami zapowietrzoną oraz zagrożoną. Do tej pory była tylko jedna taka możliwość pozyskania odszkodowania – poprzez złożenie wniosku do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa” - wskazuje wielkopolski samorząd rolniczy.

Jego zdaniem, taki mechanizm odszkodowawczy powinien być wpisany na stałe do rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z  18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

„Problem grypy ptaków z roku na rok narasta, szczególnie na terenie naszego województwa, i hodowcy objęci strefami ponoszą znaczące szkody finansowe. W obecnej, trudnej sytuacji ekonomicznej rolnictwa, powinniśmy wszelkimi metodami dbać o produkcję zwierzęcą, która pozwala na zdjęcie z naszego rynku nadwyżek zboża, zamiast jego wysyłania na rynki światowe po bardzo niskich cenach” – argumentuje WIR.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich