Więcej czasu na wnioski w ramach "Rozwoju małych gospodarstw". Rusza też wsparcie inwestycji "nawozowych"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2023,10:10 Aktualizacja: 25-10-2023,10:12
A A A

O dwa tygodnie dłużej będzie się można ubiegać o dofinansowanie na „Rozwój małych gospodarstw”. Jednocześnie ruszył oczekiwany nabór wniosków na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.

O pomoc finansową na „Rozwój małych gospodarstw” do 10 listopada - a nie do 27 października (jak pierwotnie wynikało z harmonogramu naboru wniosków) - można się starać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

„Dotychczas zarejestrowano ponad 1 tys. wniosków o wsparcie w wysokości blisko 105 mln zł” – przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

mrirw, resort rolnictwa, nabór, wnioski, premia, premia dla młodych rolników, młody rolnik

Nabór wniosków o premię dla młodych rolników ponownie przedłużony

Termin naboru wniosków o pomoc z programu Premia dla młodych rolników został przedłużony do 27 października br. – przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w poniedziałek. O pomoc może wystąpić osoba w wieku od...

Zakup nowych maszyn

Przypomniała, że standardowe wsparcie wynosi 100 tys. zł, a w przypadku gospodarstw ekologicznych - 120 tys. zł. Płatność ma formę ryczałtu i będzie realizowana w dwóch ratach. Najpierw na konto beneficjenta trafi 80 proc. kwoty, a później reszta, czyli 20 proc. Co istotne, pomoc ta w okresie realizacji Planu Strategicznego może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo.

„W ramach tej interwencji wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Co za tym idzie, dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego” – wskazała ARiMR.

Do 150 tys. zł na inwestycje

Jednocześnie od 25 października producenci rolni, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich, mogą już się ubiegać o wsparcie na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Limit pomocy na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 wynosi 150 tys. zł.

arimr, agencja, nabór, wnioski, wsparcie, zboże, kukurydza, rzepak

Dotacje do sprzedanych zbóż, kukurydzy i rzepaku. Nie dostałeś kasy? Złóż wniosek jeszcze raz

Kto spełnił warunki w prowadzonym do 31 lipca naborze wniosków o wsparcie krajowe dla producentów zbóż i roślin oleistych, a nie dostał pomocy, może złożyć wniosek jeszcze raz. Termin upływa 31 października. Agencja...

Poziom dofinasowania to standardowo 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku inwestycji realizowanej przez młodego rolnika – 60 proc.

Na zbiorniki i płyty obornikowe

„Otrzymaną pomoc można przeznaczyć m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. Dofinansowaniu podlega również zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych” – przypomniała ARiMR.

Wnioski można do niej dostarczać osobiście lub przez osobę upoważnioną, wysyłać w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP. Nabór potrwa do 24 listopada 2023 r.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu