Więcej czasu na składanie wniosków o dopłaty. Jest projekt rozporządzenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2022,12:20 Aktualizacja: 27-04-2022,12:23
A A A

Wydłużenie podstawowego terminu składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich do 31 maja zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który został skierowany do opiniowania. Proponuje się też wydłużenie do 15 czerwca terminu składania zmian do dokumentów.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, "wydłużenie ww. terminów jest zgodne z oczekiwaniami rolników, którzy będą mieli więcej czasu na wypełnienie wniosków o przyznanie płatności za pośrednictwem elektronicznego formularza wniosku oraz zgłoszenie ewentualnych zmian do ww. wniosków".

wnioski o dopłaty obszarowe, KRIR, Henryk Kowalczyk, wsparcie dla rolnictwa

Izby Rolnicze chcą wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty obszarowe i nawozowe do 15 czerwca. "W związku z opóźniającą się wiosną, występującymi...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych postulował w piśmie do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o wydłużenie terminu do 15 czerwca. "W związku z opóźniającą się wiosną, występującymi przymrozkami i licznymi opadami na znacznej powierzchni kraju, rolnicy nie mogą wykonać wszystkich zasiewów i złożyć w wyznaczonym terminie wniosków o płatności bezpośrednie" - uzasadniono.

Samorząd rolniczy zwrócił ponadto uwagę, że termin ubiegania się o dopłaty nakłada się z terminem wnioskowania o pomoc do zakupu nawozów. Aby jednak starać się o pomoc do nawozów, trzeba najpierw wystąpić o płatności bezpośrednie.

ARiMR przyjmuje wnioski "nawozowe" od 25 kwietnia do 16 maja. Obecnie obowiązujący termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie to również 16 maja.

Skierowany do opiniowania projekt rozporządzenia ministra rolnictwa postuluje wydłużenie terminu składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich do 31 maja, a zmian do dokumentów do 15 czerwca.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała, że do wtorku rano wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2022 r. złożyło ok. 313,5 tys. rolników. W ubiegłym roku o to wsparcie starało się 1 mln 273 tys. gospodarzy. ARiMR liczy, że w tym roku wpłynie podobna liczba dokumentów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

 

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt