Ważą się losy jednolitego podatku. Decyzja do końca roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-11-2016,14:20 Aktualizacja: 14-11-2016,14:55
A A A

Kwestia jednolitego podatku nie jest jeszcze przesądzona, na razie trwa dyskusja na temat tego rozwiązania i jego szczegółów. Do końca roku rząd zakomunikuje decyzję w tej sprawie - poinformowała premier Beata Szydło.

W wywiadzie, który ukazał się w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Do Rzeczy", szefowa rządu była pytana m.in. o kwestię podniesienia kwoty wolnej od podatku, która miała być jednym z priorytetów jej gabinetu.

mateusz morawiecki, podatki, podatek jednolity, finanse, ministerstwo rozwoju

Nie ma propozycji podniesienia podatków z 19 do 40 procent

Założenia jednolitego podatku już są, a wstępnie planowane wejście tego rozwiązania w życie jest od 1 stycznia 2018 roku. Nie ma żadnych propozycji podniesienia podatków z 19 do 40 proc. - zapewnia Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i...

- Proszę pamiętać, że mamy jeszcze przed sobą trzy lata rządów, by wywiązać się ze wszystkich zobowiązań. Z kwotą wolną od podatku jest tak, że w tej chwili trwają prace i analizy dotyczące wprowadzenia jednolitego podatku i od tego, jak się potoczą, będzie zależało, czy kwota wolna będzie wprowadzona w ramach tej jednolitej daniny, czy będzie inne rozwiązanie - odparła Szydło.

Dopytywana dodała, że wprowadzenie podatku jednolitego nie jest przesądzone, gdyż trwa jeszcze dyskusja na temat tego rozwiązania i jego szczegółów. - To jeszcze nie jest przesądzone, ale na pewno do końca roku zakomunikujemy decyzję w tej sprawie. Czekam na ostateczne wnioski Komitetu Ekonomicznego i premiera Morawieckiego. Wstępne dane, które zostały przygotowane, wskazują, że to może być dobre rozwiązanie, ale na pewno nigdy nie zgodzę się na takie zmiany systemu podatkowego, których koszty mieliby ponosić przedsiębiorcy - zaznaczyła premier.

Szydło podkreśliła też, że rząd cały czas szuka "dobrego rozwiązania, które z jednej strony uprości system podatkowy, a z drugiej poprawi ściągalność podatków, a nie będzie ją podnosić".  
podatki, kwota wolna od podatku, sejm, pis, finanse

Kwota wolna od podatku nie zmieni się. W Sejmie jest projekt ustawy

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy (PiS) zachowujący dotychczasowe zasady obliczania kwoty wolnej od podatku w 2017 r. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku (obecnie 3091 zł) zapowiadane jest od 1 stycznia 2018 r. Autorzy projektu wskazali w...

Premier pytana była też o program Rodzina 500 Plus i czy pod względem finansowania nie jest on zagrożony. Tygodnik zwrócił bowiem uwagę na pojawiające się informacje, że w tym roku na finansowanie "500 Plus" zabraknie 500 mln zł. - Realizacja programu na pewno nie jest zagrożona - powiedziała szefowa rządu.

- W budżecie na przyszły rok przewidzieliśmy na ten cel 23 mld zł i te pieniądze są zagwarantowane. Planowanie na przyszły rok było łatwiejsze, bo opieraliśmy się na danych z tego roku - wskazała.

Dodała, że tegoroczny plan opierał się na szacunkach, a do tego rząd musiał działać w ramach budżetu przygotowanego przez poprzedni rząd".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021