Wakacje kredytowe dla rolników? Jest wniosek do ministra

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-07-2022,10:00 Aktualizacja: 16-07-2022,21:29
A A A

Drastyczny wzrost kosztów produkcji spowodował, że rolnicy mają nie lada ból głowy, by spłacać zobowiązania zaciągnięte na zakup maszyn czy ziemi. W ocenie branżowego samorządu powinni mieć możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych.

Krajowa Rada Izb Rolniczych przywołuje w swoim wystąpieniu przyjętą przez Sejm Ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która reguluje m.in. wsparcie dla osób spłacających kredyty hipoteczne na mieszkania w związku ze wzrostem stóp procentowych. Daje ona możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych (na cztery miesiące zawieszenia spłaty kredytu bez żadnych kosztów w roku bieżącym oraz na cztery w roku przyszłym). Ale - na co zwraca uwagę KRIR - nie objęła ona rolników, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne np. na zakup ziemi, a także kredyty inwestycyjne (np. na budowę obory) i mają kłopoty z ich spłatą.

Zważywszy na to, samorząd rolniczy zwrócił się do wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka o pilną nowelizację ww. ustawy w zakresie możliwości skorzystania z wakacji kredytowych przez rolników.

"Ponadto, w związku z tym, że ustawa wydłużyła z 31 lipca do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych, Zarząd KRIR wnioskuje o objęcie tarczami również prowadzących gospodarstwa rolne. Uważamy, iż rolnicy powinni być traktowani na równi jako prowadzący działalność gospodarczą" – wskazują Izby.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt