Szykują się zmiany w dopłatach bezpośrednich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
01-02-2017,15:50 Aktualizacja: 05-02-2017,9:34
A A A

Ministerstwo rolnictwa zapowiada zmiany w dopłatach bezpośrednich za 2016 r. Dotyczą one płatności m.in. do roślin wysokobiałkowych oraz dopłat do bydła, kóz i owiec. Resort przygotował już stosowne projekty rozporządzeń.

Chodzi o dwa projekty nowelizacji rozporządzeń ministra rolnictwa dot. dopłat bezpośrednich. Projekty te dostosowują przepisy wykonawcze do zmian wprowadzonych ustawą z 21 października 2016 r.

konie, system płatności bezpośrednich, dopłaty do koni, pieniądze, minister rolnictwa

Będą dopłaty do produkcji koni? Minister obiecuje pomóc

Konie objęte systemem płatności bezpośrednich już od 2018 roku? Ministerstwo rolnictwa zapowiada gruntowne przeanalizowanie możliwości prawnych w tym kierunku. Taką deklarację złożył szef resortu Krzysztof Jurgiel, który wraz z wiceministrem...
Jedna z najważniejszych zmian dotyczy dopłat do roślin wysokobiałkowych. Dotychczasowa jedna płatność zostanie podzielona na dwie - do roślin strączkowych na ziarno oraz do roślin pastewnych. Ta pierwsza będzie przysługiwała do powierzchni upraw bobiku, grochu pastewnego, łubinów i soi(również w przypadku upraw tych roślin w formie mieszanek), a druga - do powierzchni upraw esparcety, koniczyny, komonicy, lędźwianu, lucerny, nostrzyka, seradeli i wyki.

Dopłata będzie przysługiwała zatem do wszystkich gatunków roślin wysokobiałkowych, do których dotychczas dopłacano, z wyjątkiem warzywnych roślin strączkowych (bób, ciecierzyca, fasola zwykła, fasola wielokwiatowa, groch siewny cukrowy, groch siewny łuskowy, soczewica jadalna).

Uchylony zostanie wykaz obszarów wyłączonych ze wsparcia tj. obszarów, które są wykorzystywane głównie do prowadzenia działalności pozarolniczej. Obejmuje np. lotniska, boiska sportowe i pola golfowe. Obecnie grunty rolne, na których są położone te obiekty, są a priori wykluczone z płatności bezpośrednich, niezależnie od tego, w jakim stopniu są one wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej.

Dopłaty do roślin wysokobiałkowych, rośliny wysokobiałkowe, rpo, adam bodnar

Dopłaty do wysokobiałkowych. Rzecznik pyta o stawki

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra rolnictwa o wyjaśnienie, dlaczego stawka płatności do powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych określona w rozporządzeniu z 2015 roku była o ponad połowę niższa od szacowanej, podanej na...
Jak wyjaśnia ministerstwo rolnictwa, "brak wykazu obszarów automatycznie wyłączonych ze wsparcia będzie oznaczał, że w przypadku gruntów, na których - poza działalnością rolniczą - prowadzona jest również działalność pozarolnicza, kierownik biura powiatowego ARiMR, w toku postępowania o przyznanie płatności, będzie każdorazowo oceniał, czy prowadzenie działalności rolniczej nie jest znacząco utrudnione przez intensywność, charakter, okres trwania i harmonogram działalności pozarolniczej. Jeżeli warunek ten będzie spełniony, grunty zostaną objęte wsparciem".

W nowym wniosku o dopłaty bezpośrednie nie będzie potrzeby wpisywania numerów identyfikacyjnych kóz i owiec, na które przysługują dopłaty.

Ma to zaoszczędzić rolnikom czas oraz wyeliminować ryzyko popełnienia błędów, które zdarzały się przy wpisywaniu takich numerów.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pieniądze, zaliczki na dopłaty, ARiMR

Komornicy zajmują zaliczki na dopłaty. Co robić?

Jeśli komornik zajął na koncie bankowym pieniądze przelane przez ARiMR z tytułu dopłat bezpośrednich, należy zwrócić się do niego o umorzenie postępowania, a potem - ewentualnie - wystąpić do sądu. W trudnych dla rolnictwa czasach część...
Wszystkie owce i kozy spełniające kryterium płci i wieku będą traktowane jako potencjalnie kwalifikujące się do wsparcia. Zwierzęta te muszą być zgłoszone do bazy Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) prowadzonej przez Agencję.

Dopłatą będzie też objęte młode bydło oraz krowy do 20 sztuk. Dotychczas płatność ta przysługiwała do 30 sztuk.

Projekty rozporządzeń zostaną wkrótce przekazane do konsultacji publicznych. Planowana data wejścia w życie przepisów to 15 marca 2017 r.

Nowa kampania zbierania wniosków o dopłaty bezpośrednie rozpocznie się 15 marca i będzie trwała do 15 maja.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

15.10 - 31.12.2020 300 tys. zł na odtworzenie potencjału produkcji rolnej <-- zobacz więcej

31.12.2020 pomoc w związku z COVID-19 dla poszkodowanych przez suszę