Stanowczo za mało pieniędzy na mleko dla szkół

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-07-2017,9:00 Aktualizacja: 04-08-2017,10:30
A A A

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje nowy program "mleko, owoce i warzywa" w szkole. Jego budżet wynosi 243 mln zł - poinformował w środę na spotkaniu z branżą mleczarską minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Zdaniem mleczarzy, środki na ten cel są za małe.

Minister powiedział, że będzie zabiegał o zwiększenie wydatków na ten cel. Dodał, że pierwotna propozycja ministerstwa to - 340 mln zł.

Dyrektor rynków rolnych ministerstwa rolnictwa Waldemar Sochaczewski przypomniał, że od nowego roku szkolnego 2017/2018 decyzją KE oba dotychczasowe programy "mleko w szkole" i "owoce i warzywa w szkole" zostały połączone w jeden.

ustawa, dostawa mleka owoców i warzyw do szkół, prawo, przepisy, ARR

Zmiany w programie dostarczania mleka oraz warzyw i owoców do szkół

Wdrożenie nowego programu dostarczania do szkół mleka, warzyw i owoców oraz zmianę przepisów dot. zawierania umów między rolnikami a odbiorcami produktów rolnych - zakłada znowelizowana ustawa o Agencji Rynku...
Zdaniem Agaty Kasperkiewicz ze spółdzielni mleczarskiej "Radomsko" pieniądze, które resort rolnictwa chce przeznaczyć na dostarczanie mleka do szkół są daleko niewystarczające. Nie uwzględniono w nim bowiem kosztów obsługi programu, a cena zaproponowana za mleko nie pokrywa kosztów produkcji.

Kasperkiewicz zwróciła uwagę, że propozycje resortu rolnictwa nie zapewniają utrzymania dostaw mleka do szkół na dotychczasowym poziomie, bowiem zmniejszona została tzw. grupa docelowa.

Dotychczas bezpłatnie mleko dostawali uczniowie klas 1-6, a proponuje się, by dostawały je dzieci tylko z klas 1-5. - Drugim elementem ograniczającym jest liczba dni spożywania, (...) dotychczas było 96 dni, obecnie w rozporządzeniu jest 84, czyli cały miesiąc picia mleka wypada - zaznaczyła.

mleko, masło, ceny mleka, ceny masła, agrobiznes, ARR

Ceny mleka będą rosły, a masła pozostaną na wysokim poziomie

Ceny mleka będą jeszcze rosły, a ceny masła pozostaną na wysokim poziomie - oceniają eksperci Agencji Rynku Rolnego. "Zespół ekspertów przewiduje, że jeśli do końca 2017 r. utrzyma się dobra koniunktura na światowym rynku...
- Problemem są pieniądze. Do tej pory dopłata unijna wynosiła 42 mln zł, dopłata krajowa 118 mln zł, czyli budżet wynosił 160 mln zł, obecnie mamy 42 mln zł z KE i 64 mln zł z dopłaty krajowej. Daje to 106 mln zł, czyli mniej niż wynosiła poprzednio cała dopłata krajowa. Jest to mniej o 54 mln zł - wyliczała Kasperkiewicz.

Dodatkowo nie przewidziano żadnych środków na obsługę tego programu, nie ma więc możliwości, by produkty mleczne trafiły do placówek oświatowych. Zauważyła, że obecnie średnia cena skupu mleka wynosi ponad 1,3 zł za litr .

- W tych okolicznościach mieścimy się ledwie w kosztach produkcji - powiedziała przedstawiciela SM "Radomsko". Podkreśliła, że "jeżeli nie będzie środków na to, by ten program obsłużyć, to on upadnie".

Także prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś uważa, że środki na realizację programu mlecznego w szkole są zbyt małe.

mleko, cena mleka, bydło mleczne, producenci mleka

Cena mleka w Polsce blisko rekordowej z 2013 roku

Cena mleka surowego w skupie w Polsce w maju, według informacji Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, była niższa od ceny w UE, która wyniosła 32,86 euro/100 kg (ok. 1,37 zł/kg), ale już tylko o 5,8 proc....
- Propozycja ustalenia ceny za jedną porcję mleka 65 groszy nie uwzględnia realiów wzrostu cen surowca o ponad 1/3 w stosunku do roku ubiegłego, wzrostu kosztów infrastruktury logistycznej, a rozszerzenie programu o dostawy znacznie droższych naturalnych napojów: kefiru, jogurtu i sera twarogowego stawia pod znakiem zapytania celowość produkcji nierentownego mleka i przetworów mlecznych dla szkół - zaznaczył.

Broś w imieniu branży zaproponował podniesienie ceny mleka do 85-90 groszy za porcję, utrzymanie ilości dostaw do szkół i ograniczenie uczestników tego programu do dzieci z pierwszych trzech klas podstawówki.

Sochaczewski powiedział, że ograniczenie tego programu do klas 1-3 jest niemożliwe, natomiast można rozważyć podniesienie ceny porcji mleka, ale w zamian za zmniejszenie dostaw. Zapewnił, że resort przeanalizuje propozycje branży. Program do końca lipca jeszcze można zmienić.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

18.01.2023 – 31.01.2023 – nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Do 31.01.2023 – wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej