Smog dusi gminy. Wiele z nich nie podpisało ważnego porozumienia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2021,12:10 Aktualizacja: 11-01-2021,12:08
A A A

Porozumienie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach Czystego Powietrza zawarło ok. 32 proc. gmin w Polsce - podał Polski Instytut Ekonomiczny.

W przeliczeniu na liczbę mieszkańców najwięcej wniosków złożono na Dolnym Śląsku.

PIE zwrócił uwagę na białe plamy programu Czyste Powietrze.

termomodernizacja, program czyste powietrze, wfośigw

Tysiące wniosków w programie Czyste Powietrze

Blisko 6 tys. wniosków do rządowego programu Czyste Powietrze złożyli w 2020 roku mieszkańcy woj. łódzkiego - poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Łodzi. Na ekologiczne inwestycje w...

"Tylko 797 gmin, czyli ok. 32 proc. wszystkich gmin w Polsce, zawarło porozumienie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach programu Czyste Powietrze, który ruszył we wrześniu 2018 r. i ma trwać do 2029 r." - wskazali analitycy, przytaczając dane z 29 grudnia 2020 r.

Oznacza to, iż w 115 powiatach (z 380) mieszkańcy żadnej z gmin "nie mogą otrzymać dofinansowania na wymianę źródeł ciepła w domu jednorodzinnym" - dodali.

"Istnieje potrzeba popularyzacji programu w gminach, które jeszcze nie przystąpiły do programu, aby do jego zakończenia w 2029 r. wypełnić cel wymiany źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych domów mieszkalnych" - zaznaczyli eksperci w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Najwięcej porozumień w gminach zawarto w województwach o największej liczbie gmin: mazowieckim (113) i wielkopolskim (96), a najmniej w warmińsko-mazurskim (18) i opolskim (13).

"W podziale na powiaty najbardziej aktywne w tym zakresie okazały się gminy w powiecie krakowskim i kieleckim (po 14 porozumień gmin w powiecie) oraz ostrowskim (12 porozumień gmin w powiecie)" - wyliczono. Z kolei w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, najwięcej wniosków złożono na Dolnym Śląsku (365) i Pomorzu Zachodnim (361); blisko dwa razy mniej w województwach podlaskim (166) i świętokrzyskim (121).

smog, czyste powietrze, fundusz ekologicznych poręczeń i gwarancji

Program Czyste powietrze z dużymi zmianami

Powstanie Funduszu Ekologicznych Poręczeń i Gwarancji, z którego będą udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne w ramach programu "Czyste powietrze" - przewiduje...

Analitycy podkreślili, że najwyższą dotację można otrzymać na pompy ciepła gruntowe oraz typu powietrze/woda. Według szacunków PORT PC, na które powołuje się PIE, udział pomp ciepła stosowanych w nowych budynkach jednorodzinnych w 2019 r. wynosił ok. 23 proc.

"Mimo że wzrósł on 10-krotnie od 2011 r., to nadal jest mniejszy niż u liderów UE (Szwecja - 90 proc.) czy naszych zachodnich sąsiadów (Niemcy - 43 proc.)" - wskazano.

Według PIE niskie ceny gazu ziemnego i wzrastające ceny energii elektrycznej mogą hamować inwestycje w pompy ciepła.

"Z kolei korzystny dla pracy pompy jest rozwój inteligentnych sieci (ang. smart grid), które pozwalają na korzystanie z energii elektrycznej głównie przy jej niskich cenach" - oceniono.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement