Sasin: w budżecie znajdą się pieniądze na pomoc dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Florencka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2018,10:40 Aktualizacja: 25-06-2018,10:55
A A A

W budżecie znajdą się dodatkowe pieniądze na pomoc dla rolników w związku z suszą - zadeklarował w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Sasin pytany w poniedziałek w radiowej Trójce, czy rolnicy otrzymają pomoc w związku z suszą, odpowiedział: "Będą na pewno potrzebne dodatkowe pieniądze w budżecie - to jest sprawa rządu, żeby te pieniądze się znalazły i się znajdą" - zadeklarował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

susza rolnicza, inug, klimatyczny bilans wodny, straty w uprawach, niedobory wody, psl, władysław kosiniak-kamysz

Ludowcy proszą o pomoc dla rolników dotkniętych suszą

PSL w liście do wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast, prosi o ulgę albo umorzenie części podatku rolnego dla gospodarzy, których dotknęła susza. Władysław Kosiniak-Kamysz, lider partii zapowiada, że wystąpi...
Jak mówił, "jest rezerwa przewidziana na wypadek klęsk żywiołowych, a mamy niewątpliwie do czynienia z klęską żywiołową".

- To jest kwestia zawieszenia niektórych opłat, które rolnicy ponoszą, opłat, chociażby za dzierżawę gruntów, ale również składek, podatku rolnego - stwierdził Sasin.

Podkreślił, że to na wniosek samorządów powoływanie są w gminach komisje, które szacują straty wynikające z suszy.  - To jest dopiero podstawa do tego, żeby uruchamiać pomoc finansową - dodał.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów zadeklarował pomoc dla rolników. - Rząd ma zamiar pomóc rolnikom w związku z suszą i nie chce zostawiać ich samym sobie - powiedział Morawiecki. Dodał, że na dziś dotknięte skutkami suszy są ok. 4 mln ha z 14 mln ha upraw rolnych w naszym kraju.

susza, zboża, straty w uprawach, MRiRW, susza 2018

Morawiecki: z powodu suszy straty mogą okazać się bardzo znaczne

Rząd ma zamiar pomóc rolnikom w związku z suszą i nie chce zostawiać ich samym sobie - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów. Dodał, że dotąd bilans wodny w czerwcu jest gorszy niż...
Nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że oceną strat zajmują się specjalne komisje powoływane na wniosek samorządów. Minister zaapelował, by takie komisje powoływać.

Dodał, że obowiązujące przepisy pozwalają na uruchomienie pomocy w formie umorzenia np. składki do KRUS czy składki podatku rolnego, ulgi w zapłacie czynszu dzierżawnego za ziemię, prolongat zaciągniętych zobowiązań. Istnieje też możliwość uzyskania niskooprocentowanego kredytu na wznowienie produkcji przez rolników. W gospodarstwach zaś, gdzie straty w poszczególnych uprawach wynoszą ponad 70 proc., jest możliwość udzielenia wprost pomocy z budżetu - wyliczał Ardanowski.

Według Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa, który monitoruje suszę, niedobór wody występuje na całym obszarze kraju. Do 10 czerwca susza objęła już połowę gruntów ornych i najbardziej dotyka uprawy zbóż jarych i ozimych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 15.03.2023-15.05.2023 - nabór wniosków "Płatności bezpośrednie i powierzchniowe"

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Do 18.04.2023 - można ubiegać się o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych ze środków unijnych

Do 31.05.2023 - są przyjmowane dokumenty od zainteresowanych pomocą z budżetu krajowego do przezimowanych rodzin pszczelich

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie