Rząd zwiększył zwrot akcyzy od paliwa rolniczego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-12-2015,8:10 Aktualizacja: 02-12-2015,8:57
A A A

Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów poinformował, że o 5 groszy, do 1 zł od litra zużytego paliwa na cele produkcji rolnej wzrosła stawka zwrotu akcyzy. Rząd przyjął rozporządzenie w tej sprawie.

- Rząd przyjął projekt rozporządzenia dotyczący stawki zwrotu części akcyzy do paliwa rolniczego na 1 złoty za litr, jest to o 5 groszy więcej, niż było to w poprzednim roku. Nie jest to jeszcze pełna kwota możliwa do zwrotu tej akcyzy, ale biorąc pod uwagę możliwości budżetowe obecnie, na tyle było nas stać - powiedział Kowalczyk.

Według rozporządzenia, limit zwrotu podatku akcyzowego na 1 ha użytków rolnych wyniesie 86 zł. Przewidywana powierzchnia użytków rolnych, do której rolnicy będą mogli otrzymać zwrot podatku akcyzowego to 9,8 mln ha. Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.  

Rolnicy chcą wyższego zwrotu akcyzy za paliwo

Rośnie zainteresowanie zwrotem podatku akcyzowego od oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W 2014 r. o zwrot ubiegało się ponad 1 mln rolników tj. o 13 tys. więcej niż rok wcześniej. Limit wydatków na ten cel został...

Pełny zwrot akcyzy od paliwa rolniczego było jednym z postulatów PiS. O podniesienie stawki zwrotu tego podatku postulowała jeszcze za poprzedniego rządu Krajowa Rada Izb Rolniczych.  

Ustawa o zwrocie podatku akcyzowego obowiązuje od 2006 r., a jej celem jest zmniejszenie kosztów zakupu oleju napędowego, a co za tym idzie poprawa opłacalności produkcji i zwiększenie dochodów rolników. Kwota dopłat zmienia się, o jej wysokości co roku decyduje w listopadzie Rada Ministrów.

Kwota zwrotu podatku, jaką dostaje rolnik, zależy od ilości zakupionego oleju napędowego; nie może to być jednak więcej niż 86 litrów na 1 hektar użytków rolnych. To, ile rolnik otrzyma pieniędzy, zależy także od stawki zwrotu podatku na jeden litr oleju napędowego. W 2014 r. i 2015 r. wynosiła 0,95 zł na 1 litr oleju, a limit zwrotu na 1 ha 81,70 zł.

O zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego do produkcji rolnej może ubiegać się każdy producent rolny, a więc osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadającą osobowości prawnej, będąca posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Wnioski dwa razy w roku (w lutym i w sierpniu) przyjmują gminy i to one wypłacają należne pieniądze. W tej transzy odebrać będzie je można w październiku.

w 2014 r. o zwrot tego podatku ubiegało się ponad 1 mln rolników, czyli o 13 tys. więcej niż rok wcześniej przekraczając limit wydatków na ten cel. Na dopłaty do paliwa przewidziano wówczas 750 mln zł.

System zwrotu akcyzy we wszystkich krajach jest jednakowy, natomiast wysokość zwrotu zależy od zamożności kraju. Według unijnych przepisów, maksymalny zwrot może wynosić 1,30 zł za litr paliwa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj