Rząd przyjął zmianę do budżetu na 2016 rok ws. zaliczek dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-10-2016,12:45 Aktualizacja: 12-10-2016,12:57
A A A

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt zmiany do budżetu na 2016 r. przewidujący przesunięcie na ten rok 9 mld zł na zaliczki na dopłaty dla rolników - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek.

Jak wyjaśniał wcześniej resort finansów chodzi o przeniesienie 9 mld zł w tzw. budżecie środków europejskich, która to kwota zwiększy tegoroczny deficyt tego budżetu.

Zostanie ona przeznaczona na wypłatę zaliczek związanych z dopłatami bezpośrednimi dla rolników.

dopłaty bezpośrednie, zaliczki na poczet dopłat, mateusz morawiecki, płatności bezpośrednie, wsparcie dla rolników

Rząd zajmie się autopoprawką do budżetu dotyczącą zaliczek dla rolników

We wtorek rząd rozpatrzy autopoprawkę resortu finansów do tegorocznego budżetu - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Chodzi o przesunięcie środków na zaliczki dla rolników - wyjaśnił Waldemar Grzegorczyk, rzecznik...
Pod koniec września minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zgodził się na wypłatę 70 proc. zaliczek na poczet wypłat dopłat bezpośrednich dla rolników ze względu na trudną sytuację w rolnictwie.

Wyjaśnił, że zmiana wiąże się z decyzja Komisji Europejskiej z 9 września br., która dopuszcza wcześniejszą wypłatę dopłat bezpośrednich w wysokości 70 proc. Zaznaczył, że minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przedstawił konkretny plan i przygotowuje od strony operacyjnej wszystkie konkretne działania.

- Zdecydowaliśmy się żeby pomóc polskim rolnikom, to zrobimy taki ruch, który jest ruchem czysto księgowym, przesunięciem pewnych środków w czasie, ponieważ wypłata tych środków wcześniej będzie zrekompensowana na początku stycznia wpłatą z budżetu Unii Europejskiej - tłumaczył wicepremier.

Jak mówił, gdyby rząd tego nie zrobił, "to w normalnym procesie składania wniosków te dopłaty do rolników trafiłyby do kwietnia, a nawet do maja przyszłego roku".

dopłaty bezpośrednie, zaliczki na poczet dopłat, mateusz morawiecki, płatności bezpośrednie, wsparcie dla rolników

Rolnicy dostaną 70 procent zaliczek na poczet dopłat. Jest zgoda rządu

Rząd zgodził się na wypłatę 70 proc. zaliczek na poczet wypłat dopłat bezpośrednich dla rolników ze względu na trudną sytuację w rolnictwie - poinformował w czwartek na konferencji prasowej wicepremier Mateusz Morawiecki . Polityk zapytany,...
- Biorąc pod uwagę trudną sytuację w rolnictwie, np. afrykański pomór świń, chcemy wyjść naprzeciw rolnikom - powiedział Morawiecki.

Wypłatą zaliczek, podobnie jak dopłat bezpośrednich, zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wypłaty zaliczek w wysokości 70 proc. dopłaty bezpośredniej będą trwały od 17 października do 30 listopada 2016 r.

Zaliczki będą dotyczyły wszystkich 17 rodzajów dopłat bezpośrednich. Refundacja wydatków poniesionych na wypłatę tych zaliczek nastąpi ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji w pierwszych dniach 2017 r.

Na całe dopłaty bezpośrednie za 2016 r. zaplanowane są wydatki w wysokości ponad 14 mld zł. Ubiega się o nie 1 mln 355 tys. rolników. Środki te będą pochodziły z budżetu UE. Wypłata dopłat bezpośrednich co roku rozpoczyna się 1 grudnia i trwa do końca czerwca następnego roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej