Rolnikom łatwiej będzie zwiększyć produkcję. Biorą przykład z Bawarii

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Grzyb PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2018,8:20 Aktualizacja: 25-04-2018,8:29
A A A

Ponad 76,5 mln zł w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przeznaczyło woj. małopolskie na program scalania rozdrobnionych gruntów rolnych.

Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa przekazał umowy dla pierwszych dwóch powiatów uczestniczących w programie: myślenickiego i miechowskiego. Przypomniał, że małopolskie rolnictwo charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem gospodarstw. Statystycznie każde z nich liczy ok. 3-4 ha rozproszone nawet na ośmiu działkach.

scalanie gruntów, scalanie, dojazd do pól, łączenie działek, prow 2014-2020, podlasie

Resort przyznał dodatkowe miliony euro na scalanie gruntów

Dodatkowe 15,1 mln euro na scalanie gruntów przyznał Podlaskiemu resort rolnictwa w ramach PROW - poinformowała Elżbieta Filipowicz, dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa...

- To powierzchnia nawet pięć razy mniejsza niż przeciętna wielkość gospodarstwa w pozostałej części kraju. Lokalnym, drobnym gospodarstwom z Małopolski jest więc trudno produkować i sprzedawać swoje plony na większą skalę, najczęściej zaspokajają jedynie potrzeby właścicieli - zaznaczył samorządowiec.

Według niego odpowiedzią na dalsze rozdrabnianie użytków rolnych ma być program scalenia gruntów rolnych, korzystający z doświadczeń Bawarii.

Takie zadania zrealizują powiaty: myślenicki (scalenia w Krzeczowie), miechowski (scalenia w Marcinkowicach), gorlicki (scalenia w Racławicach i Sękowej), brzeski (scalenia w Strzelcach Wielkich), tarnowski (scalenia w Niecieczy, Czyżowie oraz części Podlesia Dębowego i Żabna).

Władze regionu tłumaczą, że środki przekazane w ramach programu mają służyć poprawie wyników gospodarczych, przez restrukturyzację i modernizację gospodarstw. Docelowo na scalonych, a więc większych obszarowo gruntach będzie można rozwijać produkcję rolną, a produkty z niej przeznaczać na sprzedaż, a nie tylko na zaspakajanie własnych potrzeb.

Dofinansowanie można też przeznaczyć na poprawę kształtu działek i zapewnienie im dostępu do drogi publicznej, a także prace melioracyjne.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
TRANSMISJA NA ŻYWO - EKMA

WAŻNE TERMINY

29.12  26.03.2021 nabór wniosków o dofinansowanie ochrony wód przed azotanami <-- zobacz więcej

31.12 - 29.03.2021 nabór wniosków o dofinansowanie na ochronę przed ASF/powodzią  <-- zobacz więcej

29.03 - 16.05.2021 nabór wniosków - tworzenie lub rozwój krótkich łańcuchów dostaw lub rynków lokalnych