Rolnik szuka pożyczki. Jest wiele możliwości wsparcia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2017,13:00 Aktualizacja: 22-05-2017,13:24
A A A

Rolnik, jak każdy przedsiębiorca, od czasu do czasu potrzebuje wsparcia niezbędnego do rozwoju biznesu. Szczególnie istotne jest to w przypadku chęci zakupu maszyn czy nawozów, których ceny często przekraczają możliwości przeciętnego gospodarza.  

W takich sytuacjach można skorzystać z oferty instytucji finansowych, które mają coraz więcej produktów dla rolników. - Branża cechuje się sezonowością, która determinuje określony tryb pracy. Dotyczy to także możliwości pozyskiwania dodatkowego finansowania, takiego jak dopłaty unijne - komentuje Roman Wyszomirski, Prezes Zarządu MBR Finance.

narodowy bank polski, nbp, bank centralny, budżet państwa, banki, kredyty

O kredyt coraz trudniej. Banki zaostrzają kryteria

W pierwszym kwartale bieżącego roku największym zmianom podlegała polityka kredytowa w segmencie kredytów konsumpcyjnych, która została przez banki zaostrzona - wynika z opublikowanej przez NBP kwartalnej informacji o sytuacji na...

- Rolnicy, którzy potrzebują wsparcia w miesiącach, w których dysponują mniejszymi zyskami, często decydują się na pomoc instytucji finansowych. A ten rok może być trudny dla branży, a w szczególności dla sadowników ze względu na przewidywane straty z powodu przymrozków - dodaje ekspert.

Gospodarz może zdecydować się na kredyt dla osoby indywidualnej, która deklaruje, że jej dochód pochodzi z rolnictwa, standardowy kredyt gotówkowy czy coraz bardziej popularny kredyt rolniczy.

Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość skorzystania z leasingu na maszyny, bądź pojazdy rolnicze. W przypadku wszystkich rozwiązań trzeba spełnić pewne kryteria, które stawiają firmy przed pożyczkobiorcą.

Są one zależne od rodzaju kredytu, o jaki ubiega się rolnik. Weryfikowane będą jednak na pewno: zaświadczenie o dochodach z gospodarstwa rolnego, informacja o wydatkach i obciążeniach finansowych, potwierdzenie świadczące o niezaleganiu w płatnościach za składki społeczne z KRUS czy opłaty za podatek rolny oraz prowadzenie działalności rolnej przez określony, wymagany przez instytucje czas.
kredyty na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych, arimr, banki współpracujące z arimr, sejmowa komisja rolnictwa

Rolnicy pożyczają miliony, by spłacić zobowiązania cywilnoprawne

185 kredytów na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych udzieliły banki współpracujące z ARiMR. Dla niektórych gospodarstw to szansa na ustabilizowanie finansów, a dla innych ratunek przed plajtą. Do końca kwietnia producenci...

Alternatywą dla pożyczki udzielonej przez bank, szczególnie w przypadku osób z utrudnionym dostępem do takich produktów z powodu historii kredytowej, może być wsparcie pod zastaw maszyn rolniczych. Rozwiązanie to pozwala na otrzymanie dodatkowego finansowania, przy jednoczesnym, dalszym korzystaniu ze sprzętu.  

- Wśród rolników są osoby, które z różnych przyczyn mają utrudniony dostęp do otrzymania finansowania i właśnie im chcemy umożliwić skorzystanie z naszej oferty pożyczkowej na elastycznych warunkach stosując uproszczone kryteria oceny - zapewnia Wyszomirski.

Decydując się na pozyskanie dodatkowego finansowania działalności rolniczej warto przeanalizować oferty dostępne na rynku i wybrać taką, która pozwoli na sfinansowanie potrzeb, a jednocześnie nie obciąży zbyt mocno budżetu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt