Rolnicy sprzedawali zboża fermom i na targowiskach. Nie dostaną dopłat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2023,13:50 Aktualizacja: 26-04-2023,13:52
A A A

Samorząd rolniczy interweniuje w sprawie rolników wykluczonych na chwilę obecną z zapowiedzianych dopłat do sprzedanego zboża. Chodzi o tych, którzy zbyli ziarno na rzecz innych podmiotów niż typowe punkty skupowe.

26 kwietnia do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi trafił wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych o rozszerzenie pomocy dla gospodarstw, które poniosły straty w związku otwarciem rynku dla produktów spożywczych z Ukrainy.

Zboża trafiały prosto na fermy

„Rolnicy, którzy sprzedali zboże podmiotom innym niż te, które prowadzą działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, nie będą mogli otrzymać zapowiadanej dla rolników dopłaty do zbóż. W trwającym, obowiązującym obecnie naborze (na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 21 kwietnia 2023 r.), o dopłaty do zbóż będą mogli ubiegać się producenci rolni, którzy przedłożą oświadczenie, że dokonali sprzedaży pszenicy lub kukurydzy podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 15 kwietnia 2023 r. i do złożonego wniosku o wsparcie dołączą stosowne kopie faktur VAT lub ich duplikaty potwierdzające taką właśnie sprzedaż” – zwraca uwagę KRIR.

premier, morawiecki, minister rolnictwa, telus, pomoc, dopłaty

Dopłaty do zbóż, nawozów i paliwa. Takie mają być kwoty, terminy i limity

Przeznaczamy największe w historii wsparcie dla rolnictwa - stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że rząd przyjął pakiet rozwiązań prawnych o pomocy dla rolników. "Tydzień temu zapowiedzieliśmy bardzo...

Jak dodaje, w praktyce rolnicy sprzedawali zboże nie tylko do młynów, paszarni czy też do firm prowadzących handel zbożem, ale również innym podmiotom, np. na potrzeby kurników, ferm drobiu czy też trzody chlewnej.

Pomoc trzeba rozszerzyć

„Zgodnie z obowiązującym obecnie rozporządzeniem zostali wykluczeni z możliwości skorzystania z dopłat do zboża. Również rolnicy, którzy sprzedawali w ramach handlu bezpośredniego na targowiskach, nie będą mogli otrzymać pomocy” – wskazuje rolniczy samorząd.

W związku z powyższym, postuluje on rozszerzenie grupy producentów rolnych, którzy będą mogli ubiegać się o dopłaty do zbóż właśnie o rolników którzy sprzedali zboże podmiotom niemającym według PKD wpisanego kodu dotyczącego przetwórstwa lub handlu zbożem, w szczególności hodowców drobiu i producentów mięsa drobiowego, jaj, hodowców trzody chlewnej i producentów wieprzowiny.

„Samorząd rolniczy wnosi również o rozszerzenie zakresu pomocy o inne produkty rolne, których producenci ponieśli straty” – podsumowuje KRIR.

Poleć
Udostępnij