Rolnicy muszą mieć więcej czasu na złożenie wniosków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-12-2019,15:05 Aktualizacja: 31-12-2019,19:39
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce przedłużenia okresu składania wniosków o dofinansowanie inwestycji nawodnieniowych. Za zbyt krótki uznała też czas wyznaczony w nowym rozporządzeniu dotyczącym dopłat do materiału siewnego.

Wnioski o przyznanie pomocy na objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w obszarze nawadniania mogły być składane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 25 września do 22 listopada br.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, pomoc dla rolników, jan krzysztof ardanowski

Ardanowski: wszystkie straty z powodu suszy zostaną pokryte

- Straty z powodu suszy zostaną rolnikom pokryte bez względu na to, czy wyniosą 1 czy 2 mld zł - zapewnił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa w TVP Info. Dodał, że czeka na zakończenie szacowania strat. Szef MRiRW poinformował, że...
Jak podkreślił rolniczy samorząd, procedury związane z uzyskaniem dokumentów niezbędnych do złożenia aplikacji w tym zakresie są skomplikowane i czasochłonne. W konsekwencji znaczna liczba zainteresowanych rolników nie zdążyła w tym okresie przygotować pełnej dokumentacji.

"W związku z tym 23 grudnia Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o przedłużenie okresu składania wniosków lub przyjęcie możliwości ich składania bez ograniczeń czasowych, w sposób ciągły, do wyczerpania limitów finansowych przewidzianych na to działanie" - poinformowały izby.

Ponadto KRIR przedstawiła uwagi do opisywanego przez nas projektu nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie terminów składania wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

nawadnianie gospodarstw, niedobór wody, susza rolnicza, wsparcie dla rolnictwa, arimr

Pieniądze na inwestycje w nawadnianie gospodarstw czekają na rolników

Od 25 września do 22 listopada rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć uprawy przed skutkami suszy, mogą składać w ARiMR wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. Susze w Polsce stają się już niemal zjawiskiem cyklicznym...

W ostatnich latach gospodarze mogli składać wnioski od 15 stycznia do 25 czerwca. Po zmianach miałby to być okres od 25 maja do 25 czerwca.

"Zdaniem samorządu rolniczego zaproponowany termin jest zbyt krótki. W związku z tym zaproponowano, aby rolnicy mogli składać wnioski o przyznanie dopłaty do materiału siewnego od 15 kwietnia" - podała KRIR.

W jej ocenie projektowane skrócenie czasu z sześciu do jednego miesiąca jest zbyt radykalną zmianą. A przyjęcie terminu 15 kwietnia w sposób znaczący ułatwi pracownikom ARiMR bieżącą obsługę wnioskodawców, a samym rolnikom umożliwi składanie wniosków bezpośrednio po zakończeniu wiosennych siewów, które w większości przypadków przypadają na okres marzec-kwiecień.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj