Rolnicy dobrze wykorzystali unijne pieniądze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2015,12:30 Aktualizacja: 24-04-2015,12:38
A A A
Za rozdzielenie środków odpowiedzialna była i jest do dziś Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W omawianych latach przekazała w ramach unijnych programów pomocowych UE 115,5 mld zł. 
 
Pieniądze trafiły przede wszystkim do rolników i przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego, którzy potrafili je doskonale wykorzystać. Dzięki wsparciu nasi gospodarze kupili wówczas m.in. 36,5 tys. ciągników, ponad 228 tys. maszyn i urządzeń rolniczych, wybudowali ponad 3 tys. budynków gospodarskich. 
 
Wykorzystanie tych ogromnych pieniędzy było skrupulatnie badane - począwszy od kontroli krajowych prowadzonych przez ARiMR, a skończywszy na niezwykle szczegółowych kontrolach unijnych. 
 
W żadnym państwie Wspólnoty wykorzystanie funduszy przez rolników i przedsiębiorców nie było tak często sprawdzane przez unijne służby, jak w Polsce. Okazało się, że nasi beneficjenci wypadają w nich bardzo dobrze na tle innych krajów.  
 
- Przedmiotem naszej kontroli były 383 transakcje. Częstość wykrytych przez trybunał błędów była w Polsce znacząco niższa niż średnia w całej Unii Europejskiej - potwierdza to m.in. cytowany przez portal Money.pl Augustyn Kubik, polski pracownik Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. 
 
Nasz kraj odwiedzili właśnie przedstawiciele ETO z szefem Vitorem Caldeirą na czele. Dojdzie do spotkania z prezydentem, przedstawicielami Sejmu, Senatu i rządu. W planie są również rozmowy w ministerstwach finansów, rolnictwa i infrastruktury nadzorujących sektory, które najczęściej korzystają z unijnego wsparcia.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt