Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2017,15:20 Aktualizacja: 19-03-2017,18:17
A A A

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing. Zainteresowanie pożyczkami na finansowanie gruntów wzrosło w czwartym kwartale 2016 r. o 38 proc. rok do roku.

Jak wynika z raportu, rośnie zainteresowanie rolników inwestycjami w grunty. Najwięcej pożyczek biorą rolnicy z województw dolnośląskiego, lubelskiego i wielkopolskiego.

ziemia, ceny ziemi, grunty rolne, zakup ziemi, dzierżawa ziemi, anr

ANR wydzierżawiła w 2016 roku prawie 60.000 hektarów ziemi

Ok. 60 tys. hektarów państwowych gruntów wydzierżawiła w ubiegłym roku Agencja Nieruchomości Rolnych. Ziemia dzierżawiona jest głównie w drodze przetargów ograniczonych, skierowanych do rolników - poinformował...

Analiza Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej wskazuje, że optymizm rolników jest związany z poprawą koniunktury.

W styczniu 2017 r. koniunktura w polskim rolnictwie poprawiła się czwarty kwartał z rzędu. Wartość wskaźnika wzrosła o 0,6 punktu, z poziomu -5,9 pkt. do -5,3 pkt.

Jest to niespodzianką, bowiem dotąd w historii badania koniunktury rolnej nie zdarzyło się, by - z uwagi na zimowe osłabienie aktywności rolniczej - wartość wskaźnika zwiększyła się w pierwszym kwartale roku.

- Jak wskazuje analiza przeprowadzona przez Instytut poprawa koniunktury jest przede wszystkim skutkiem przypływu optymizmu wśród rolników - ocenia Michał Kamiński, menedżer rynku rolnego w BZ WBK Leasing.

Ekspert jest przekonany, że "wskaźniki przyczynią się do stopniowego odbicia inwestycji wśród klientów sektora rolnego, a z pewnością pozytywnym i dodatkowym bodźcem w tym względzie będzie możliwość realizacji inwestycji dzięki uruchomieniu środków unijnych".

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej