Raport BGK: rolnicy nadal potrzebują łatwego dostępu do kapitału, by inwestować i modernizować gospodarstwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2024,9:00 Aktualizacja: 24-05-2024,9:22
A A A

Dla przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego zagrożeniem jest konkurencja ze strony podmiotów zagranicznych, wysokie koszty produkcji a także słaba pozycja negocjacyjna z odbiorcami - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Celem publikacji - jak wyjaśnił BGK - było poznanie opinii rolników i firm przetwórczych na temat ogólnej kondycji polskiego rolnictwa oraz ich ocena perspektyw na przyszłość. Autorzy raportu zaznaczyli, że ankietę przeprowadzono wśród przedstawicieli sektora rolnego, którzy korzystali Funduszu Gwarancji Rolnych (FGR) BGK.

Podali, że wyniki badania świadczą o tym, iż przedstawiciele sektora rolno-spożywczego krytycznie oceniają sytuację. Respondenci zwrócili uwagę na wysoką konkurencję ze strony innych państw, a także na wysokie koszty produkcji oraz słabą pozycję w negocjacjach z odbiorcami ich towarów. Z badania wynika, że za znacznie mniejsze zagrożenia przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego uznali kryzys klimatyczny, kryzys demograficzny i transformację gospodarki.

W publikacji zaznaczono, że BGK przez 4 lata udzielił rolnikom oraz firmom z branży rolno-spożywczej ponad 14 tysięcy gwarancji, co pozwoliło zabezpieczyć kredyty o łącznej wartości 2,7 mld zł.

pigmiur, rejestracja, maszyny, ciągniki, przyczepy

PIGMiUR: w kwietniu spadek rejestracji ciągników i przyczep. Rolnicy z dystansem traktują możliwość inwestycji w nowy sprzęt

W kwietniu br. zarejestrowano 722 nowe ciągniki, czyli o 91 mniej niż w marcu oraz o 127 mniej rdr. Spadła też rejestracja nowych przyczep rolniczych - podała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR). Rolnicy...

Wskazano też, że prawie połowa (46 proc.) odbiorców gwarancji z FGR zadeklarowało, iż bez wsparcia ze strony BGK otrzymanie finansowania nie byłoby możliwe albo miałoby niższą wartość niż oczekiwana. Dodano, że 93 proc. odbiorców gwarancji "niemal powszechnie deklaruje, że produkt oferowany przez BGK jest zgodny z ich oczekiwaniami, a 87 proc. gospodarstw rolnych dzięki pozyskanemu finansowaniu poprawiło swoją płynność"

"Wartość dodatkowego kredytu, który dzięki gwarancjom z FGR wypłacono polskim rolnikom i firmom z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego w okresie objętym badaniem (od 1 grudnia 2022 roku do 30 listopada 2023 roku), wynosi blisko pół miliarda złotych" - powiedział menadżer zespołu badań i ewaluacji w BGK Rafał Boguszewski. Dodał, że w samym 2023 roku było to blisko 6 tysięcy gwarancji, a więc ponad 38 proc. wszystkich gwarancji udzielonych przez 4 lata.

"Rolnicy nadal potrzebują łatwego dostępu do kapitału – koniecznego, by inwestować i aktywnie dostosowywać swoje gospodarstwa do zmieniającej się rzeczywistości społeczno-gospodarczej" - zaznaczył.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich