Pszczelarze z dotacją na nowoczesne ule

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2021,10:55 Aktualizacja: 12-07-2021,10:03
A A A

Między innymi na modernizację pasiek, szkolenia i promocję branży prawie 47 tys. zł dofinansowania z budżetu województwa podlaskiego otrzymało Stowarzyszenie Pszczelarzy Sejn i Puńska.

Przedstawiciele stowarzyszenia podpisali umowę w tej sprawie z wicemarszałkiem woj. podlaskiego Stanisławem Derehajło. Przy tej okazji wicemarszałek podkreślał, jak wymagającą dziedziną jest pszczelarstwo.

- To trudna, czasochłonna, ale bardzo wdzięczna praca. Jako zarząd województwa, z satysfakcją obserwujemy rozwój pszczelarstwa w regionie i bardzo chętnie je wspieramy – mówił Derehajło.

Daniel Bednarek, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Sejn i Puńska podkreślał natomiast, że głównym celem w ramach dofinansowania jest zakup nowoczesnych uli z dennicą. - Czyli z urządzeniem, za pomocą którego pszczelarze mogą monitorować rozwój pasożytów szkodzących pszczołom. Dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo pszczół – tłumaczył Bednarek.

pszczelarstwo, arimr, kowr, Zakup pszczół, Zakup sprzętu pszczelarskiego

Pszczelarze mają więcej czasu na złożenie wniosku

Do 31 sierpnia został wydłużony termin składania wniosków o refundację kosztów poniesionych w roku pszczelarskim 2021 w ramach działań "Zakup pszczół" oraz "Zakup sprzętu pszczelarskiego". Wydatki z tego...

Pieniądze z dotacji posłużą też promocji pszczelarstwach. Powstanie bowiem film opowiadający o pszczelarzach z regionu i o ich pasiekach.

Tego samego dnia w urzędzie marszałkowskim podpisano ponadto kolejne umowy w ramach otwartego konkursu ofert w sferze działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Samorząd zawarł je z ósemką podlaskich kół gospodyń wiejskich i jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Bryzglu.

I tak np. Koło Gospodyń Wiejskich „Zdrój" w Dobrowodzie dzięki dofinansowaniu zrealizuje warsztaty wikliniarskie. Uczestnicy będą wyplatać kosze z wikliny i z bardziej tradycyjnego materiału - wierzby. Pieniądze przeznaczone zostaną na zakup narzędzi i na pokrycie kosztów wynajęcia instruktora.

Umowy sygnowały też: Koło Gospodyń Wiejskich w Kurianach Miód Maliny (projekt Wzrost potencjału KGW Miód Maliny), Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne (Kruszyniański stół - Nasze Kulinarne Dziedzictwo), Koło Gospodyń Wiejskich w Dzierzbi (Kulinarne rarytasy naszych dziadków), Koło Gospodyń Wiejskich „Wesołe Babeczki” w Stawiskach (Wesoły Przepiśnik), Ochotnicza Straż Pożarna w Bryzglu (Święto kartacza  - strażak też kucharz), Koło Gospodyń Wiejskich w Daszach (W kręgu kobiet), Koło Gospodyń Wiejskich w Kosówce (Warsztaty pt. „Lato zamknięte w słoiku - tradycje kulinarne”), Koło Gospodyń Wiejskich w Wróblach-Arciszewo (Podlaskie na talerzu - Warsztaty kulinarne).

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu