Przetwórcy mogą liczyć nawet na kilkanaście milionów wsparcia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: ARiMR, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-01-2018,11:10 Aktualizacja: 03-01-2018,11:25
A A A

Od 30 marca do 29 kwietnia w oddziałach regionalnych ARiMR będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy na "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój".

Termin i zasady udzielania wsparcia podała właśnie do publicznej wiadomości Maria Fajger, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc skierowana jest do mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, które zajmują się m.in. przetwórstwem, wytwarzaniem, przechowywaniem, magazynowaniem lub sprzedażą produktów rolnych.

dopłaty bezpośrednie, wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, wsparcie dla rolnictwa, arimr

Pieniądze wciąż płyną na konta rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach dopłat bezpośrednich za 2017 rok wypłaciła już 9,47 mld zł. 9,18 mld zł trafiło do 1,27 mln rolników w formie zaliczek, które wypłacano od 16 października do 30 listopada...

Wsparcie będzie można także otrzymać na przetwarzanie roślin na cele energetyczne - informuje agencja na swojej stronie internetowej.

Jednym z warunków otrzymania pomocy jest "zawarcie przez przetwórcę co najmniej trzyletnich umów z producentami rolnymi, grupami lub organizacjami producentów ich związkami czy zrzeszeniami lub podmiotami wstępnie przetwarzającymi produkty rolne, na dostawę minimum połowy surowca do produkcji lub sprzedaży hurtowej".     

Maksymalna wysokość wsparcia w PROW 2014-2020 wynosi:

  • 10 mln zł w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych
  • 15 mln zł w przypadku przedsiębiorstwa będącego związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów w rozumieniu przepisów ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach.

Minimalna wysokość pomocy przyznana na realizację jednej operacji to z kolei 100 tys. zł. Ważne jest także, iż ARiMR może dofinansować 50 proc. kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021