PROW 2014-2020. To będzie decydujący rok dla wykorzystania środków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2018,9:40 Aktualizacja: 12-01-2018,9:55
A A A

- Rozpoczynamy trzeci rok wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, będzie on decydujący dla wykorzystania środków - powiedział Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa przedstawiając harmonogram przyjmowania wniosków na poszczególne działania.

Dokument na 2018 r. został przygotowany we współpracy z ARiMR oraz ośrodkami doradztwa. W lutym będą przyjmowane wnioski na modernizację gospodarstw, na dofinansowanie m.in. zakupu maszyn i urządzeń.

prow 2014-2020, wsparcie dla rolnictwa, pieniądze dla rolnictwa, nabory wniosków, arimr

Warto już kompletować dokumenty. Niebawem ruszą ważne nabory

Wkrótce Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosi ważne nabory wniosków o przyznanie pomocy w ramach PROW 2014-2020. Warto już zatem rozpocząć kompletowanie dokumentacji, by dobrze przygotować dokumenty. Portal prow...

Pieniądze będzie można wydać na wprowadzenie zmian w profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, czy na innowacje, a nawet na ekologiczny chów drobiu. Jak mówił polityk, na ten cel przeznaczone jest 2,4 mld zł, a ze środków ma skorzystać ok. 14 tys. beneficjentów.

W marcu ruszy nabór wniosków na restrukturyzację małych gospodarstw. Rolnik na zwiększenie rentowności gospodarstw może dostać 60 tys. zł. W maju zbierane będą wnioski na "premie dla młodych rolników". Dotacja wynosi 100 tys. zł i ma pomóc osobom w rozpoczęciu działalności we własnym gospodarstwie.

W czerwcu będzie kolejny nabór na "modernizację gospodarstw", tym razem obejmie on wsparcie na sfinansowanie rozwoju produkcji prosiąt, bydła mięsnego lub mlecznego. W czerwcu i w listopadzie rolnicy będę mogli ubiegać się o pomoc na "tworzenie grup producenckich".

We wrześniu zostanie otwarty nabór dla rolników przekazujących małe gospodarstwa, a także na inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarze Natura 2000 oraz na tzw. obszarach OSN. Są to obszary szczególnie narażone na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych.

prow 2014-2020, wsparcie dla rolnictwa, pieniądze dla rolnictwa, nabory wniosków, ryszard zarudzki

Nabór na modernizację gospodarstw ruszy pierwszy. Zarudzki podaje terminy

W drugiej połowie stycznia zostanie ogłoszony nabór wniosków na dofinansowanie modernizacji gospodarstw z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 - poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. Polityk...

W marcu-kwietniu podmioty prowadzące działalność przetwórczą będą mogły wnioskować o wsparcie na "przetwórstwo i marketing produktów rolnych". W listopadzie zaś podobny nabór będzie przeznaczony dla rolników lub ich rodzin. W czerwcu będzie natomiast można składać wnioski o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Ponadto przewidziane są inne nabory, które mają wspomóc m.in. scalanie gruntów, doradztwo rolnicze, przystąpienie do produkcji w systemach jakościowych, a także - w razie potrzeby - na pomoc dla gospodarstw z terenów dotkniętych przez afrykański pomór świń czy przez klęski żywiołowe.

Zarudzki podkreślił, że resort rolnictwa wprowadził uproszczenia w nowych naborach. Rolnicy ubiegający się o "premie dla młodych rolników” będą mieli np. wydłużony okres liczenia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dotychczas rolnik mógł ubiegać się o dotację, jeżeli rozpoczął taką działalność 18 miesięcy przed złożeniem wniosku, teraz okres ten został wydłużony do dwóch lat.

W przypadku naboru "restrukturyzacja małych gospodarstw” rozszerzono katalog beneficjentów o rolników i małżonków, którzy są ubezpieczeni dobrowolnie w KRUS.

Zwiększony został limit pomocy dla rolników rozpoczynających działalność przetwórczą z 300 tys. zł do 500 tys. zł w ramach działania "przetwórstwo i marketing produktów rolnych". Ponadto stworzono możliwość ubiegania się o wsparcie przez osoby prowadzące działalność przetwórczą w ramach rolniczego handlu detalicznego. Limit pomocy na ten cel wynosi do 100 tys. zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021