Produkty mleczne też z opłatą cukrową? Izba pyta ministra

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2020,10:00 Aktualizacja: 16-02-2020,9:52
A A A

Polska Izba Mleka (PIM) skierowała pisma do ministra zdrowia oraz przewodniczących sejmowych komisji zdrowia i rolnictwa. Wnosi w nich o wyłączenie z zapisów tzw. ustawy cukrowej mleka i produktów mlecznych.

Przyjęty przez rząd 4 lutego projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów trafił do Sejmu. Zakłada m.in. wprowadzenie opłat od napojów słodzonych i energetycznych.

spożycie cukru, cukier ukryty, Maria Libura, ministerstwo zdrowia

Spożywamy coraz więcej cukru. Ukryty jest wszędzie

Spożywamy ponad 6 kg cukru więcej niż dekadę temu. Jak wskazuje raport Ministerstwa Zdrowia, za wzrost odpowiada cukier "ukryty" w różnego produktach  - na przykład w jogurtach. - Polacy są coraz bardziej świadomi, że cukier...

Powstało jednak pytanie, czy opłata obejmie pewne produkty mleczne. Jak podkreśla PIM, przemysł mleczarski dostarcza bowiem na rynek m.in. mleko fermentowane (np. jogurty pitne), w tym również z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących (także w postaci dodatków smakowych, np. pulpy owocowej) oraz aktywnych.

"W związku z tym w branży mleczarskiej pojawiły się wątpliwości dotyczące zakresu stosowania przepisów w sprawie opłaty od napojów z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących oraz aktywnych w produkcie gotowym do spożycia. Niejasność dotyczy zagadnienia, czy takiej opłacie, o której mowa w art. 7 przedmiotowego projektu ustawy, będą podlegać także wyroby mleczarskie" - wskazuje PIM.

Przeciwko opłacie cukrowej występują również sadownicy. Obejmie wiele napojów na bazie owoców, co - jak podkreśla Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP za pośrednictwem witryny internetowej organizacji - oznacza kolejne kłopoty dla sadowników, którym skurczy się przez to rynek zbytu dla owoców przemysłowych.

"Bez dodatku cukru nie da się wyprodukować i sprzedać napojów na bazie choćby czarnej porzeczki, wiśni, czy aronii. Związek Sadowników RP jest zdecydowanie przeciwny takiemu dodatkowemu podatkowi, co wyraził, podpisując się pod listem do władz z prośbą o zaniechanie wprowadzenia tego rozwiązania" - podkreślił Maliszewski.

Warto dodać, że po spotkaniach z przedsiębiorcami ministerstwo zdrowia zadeklarowało chęć poparcia przesunięcia terminu wejścia w życie nowych regulacji o kwartał, czyli na 1 lipca.
 

Poleć
Udostępnij