Prezydent: środki na WPR na pewno nie mogą być niższe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-02-2020,12:30 Aktualizacja: 24-02-2020,12:36
A A A

- Środki na Wspólną Politykę Rolną na pewno nie mogą być niższe niż dotychczas. Naszym postulatem jest, aby dopłaty dla polskich rolników zostały zrównane ze średnim poziomem UE - mówi prezydent Andrzej Duda.

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotkał się z ministrami rolnictwa 8 państw Unii Europejskiej: Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Rumunii, Polski oraz Januszem Wojciechowskim, komisarzem UE ds. rolnictwa.

dopłaty, wyrównanie dopłat, Janusz Wojciechowski

Ardanowski: wyrównanie dopłat dla rolników jest konieczne

Minister Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w Brukseli o konieczności wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników w nowej perspektywie finansowej - poinformował w komunikacie w czwartek resort rolnictwa. Jak podał resort,...

Prezydent przypomniał, że trwają obecnie negocjacje ws. wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Jak podkreślił, w ramach negocjacji ustalane będą wydatki na WPR, która przyczyniła się do zrównoważenia interesów konsumentów i rolników.

Duda zaznaczył, że rolnictwo stoi obecnie przed nowymi wyzwaniami związanymi z ochroną środowiska, ochroną klimatu, a interesy zarówno producentów, jak i konsumentów muszą być w tym procesie zabezpieczone.

Wśród zagrożeń dla rolnictwa Duda wymieniał brak następstwa pokoleń na terenach wiejskich, powstawanie coraz większych gospodarstw, intensyfikację produkcji rolnej i stosowanie coraz większej ilości nawozów sztucznych.

- Pod tym względem polskie rolnictwo jest znacznie bardziej ekologiczne i to jest dla nas powód do radości, ale chcielibyśmy bardzo wysoką jakość  utrzymać, spełniając zarazem wszystkie elementy, które są tak bardzo potrzebne, żeby rolnictwo mogło się rozwijać - zadeklarował prezydent.

Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu, Janusz Wojciechowski

Wojciechowski: rolnictwo jest w przełomowym momencie

Rolnictwo europejskie jest w przełomowym momencie - powiedział 7 stycznia unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że szansą dla europejskiego rolnictwa jest przestawienie się na zrównoważoną produkcję żywności. - Cieszę...

W jego ocenie, rolnicy w Polsce i w naszej części Europy powinni mieć dobre warunki do rozwoju i dostęp do dobrej infrastruktury, a jednocześnie wieś powinna zachować fundamenty, na którym się opiera, czyli tradycję i kulturę.

- Środki na Wspólną Politykę Rolną na pewno nie mogą być niższe niż dotychczas. To jest wspólne stanowisko wszystkich ministrów krajów naszej części Europy - podkreślił. Dodał, że kwestia dopłat bezpośrednich musi być bardzo mocno podnoszona.

- Naszym postulatem jest, aby dopłaty dla polskich rolników zostały zrównane ze średnim poziomem UE. To znaczy, aby polski rolnik nie otrzymywał mniej niż średnia w UE - wskazał.

Duda tłumaczył, że choć różnica to ok. 21 euro dopłaty do hektara, to mimo wszystko "chcielibyśmy, aby także i ta luka została zamknięta".

- Bardzo się cieszę z tego spotkania ministrów. Cieszę się z tego, że działają wspólnie, że nie patrzą partykularnie, tylko i wyłącznie przez pryzmat rolników w swoich krajach, ale widzą, że w tych bardzo istotnych aspektach mamy wspólną sytuację, a w związku z tym mamy wspólny interes i powinniśmy realizować wspólną strategię - powiedział prezydent.

Podziękował Januszowi Wojciechowskiemu za to, że przyjechał do Polski, by wysłuchać głosu rolników naszego regionu Europy.

Prezydent dziękował też polskim rolnikom za to, że realizują produkcję na bardzo wysokim, europejskim poziomie, że zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe, że owoce ich pracy są dzisiaj wielką częścią polskiego PKB, a eksport polskiej żywności cały czas wzrasta.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt