Prezydent podpisał nowelizację ustawy o płatnościach bezpośrednich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2015,12:05 Aktualizacja: 13-05-2015,12:42
A A A

Bronisław Komorowski postawił kropkę nad nowelizacją ustawy o płatnościach bezpośrednich, która wydłuża do 15 czerwca termin składania wniosków o unijne dopłaty bezpośrednie.

Sejm przyjął rządowy projekt noweli bez poprawek 24 kwietnia. Uwag do ustawy nie wniósł także Senat. Nowelizacja jest wynikiem zgody Komisji Europejskiej wydłużenia okresu przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie w związku ze zmianą zasad Wspólnej Polityki Rolnej. O taką zmianę zabiegały niektóre unijne kraje tłumacząc to trudnościami w wypełniania bardziej skomplikowanych niż poprzednio wniosków.

Wcześniej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowała wnioski w podstawowym terminie do 15 maja. O dopłatę można było się ubiegać jeszcze do 9 czerwca, ale za każdy dzień zwłoki odliczano 1 proc. przysługującej dopłaty. Obecnie podstawowy termin dostarczenia wniosków to 15 czerwca; a wydłużony 10 lipca.

Druga zmiana, wprowadzona przez nowelizację polega na skróceniu okresu, w którym rolnicy otrzymujący dopłaty na zwierzęta gospodarskie muszą je trzymać. W dotychczas obowiązujących przepisach jest termin 30 czerwca, nowelizacja wprowadza zapis, że rolnicy będą musieli posiadać zwierzęta przez 30 dni od złożenia wniosku.

Zmiana przepisów w zakresie systemu dla małych gospodarstw obejmuje przesunięcie ostatecznego terminu przystąpienia do systemu uproszczonego do 10 lipca 2015 r.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 15 maja, czyli w najbliższy piątek.

Poleć
Udostępnij