Premier obiecuje: od stycznia zostanie wyrównany poziom dopłat dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2022,11:40 Aktualizacja: 06-09-2022,11:45
A A A

Podczas wizyty w Brańsku (woj. podlaskie) Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od stycznia 2023 r. zostanie wyrównany poziom dopłat dla rolników od hektara.

- Nawet przekroczymy średni poziom dopłat w porównaniu do tego w Unii Europejskiej. Chcemy, żeby polskie rolnictwo było jak najbardziej opłacalne i nasza polityka jest głównie ukierunkowana na rodzinne gospodarstwa rolne liczące 30-50 hektarów - podkreślił szef rządu.

KPS dla WPR 20223-2027, Henryk Kowalczyk, Janusz Wojciechowski, dopłaty bezpośrednie

25 miliardów euro trafi do polskich rolników

Oto uruchamiamy 25 mld euro dla polskich rolników na kolejne 5 lat - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i Januszem Wojciechowskim, komisarzem do spraw rolnictwa. - Dwa...

Premier dodał, że dzięki temu polski rolnik będzie miał nie grosze warunki, niż rolnik francuski, niemiecki - licząc w euro. - Dla nas polskie rolnictwo, rolnictwo rodzinne jest kluczem do powodzenia rozwoju tej branży, która radzi sobie świetnie - zapewnił Morawiecki.

Polityk zwrócił ponadto uwagę, że coraz więcej znanych rodzimych produktów pojawia się na stołach w Europie Zachodniej, co jak ocenił świadczy o sile polskiego rolnictwa.

Podczas wizyty w Mlekovicie szef Rady Ministrów zachęcał z kolei do tworzenia grup producenckich i spółdzielczych. - To jest ważne, aby zbierać się w grupy, które lepiej mogą negocjować nabywanie sprzętu, ale także sprzedaż towarów. Tu pomaga - dla tych mniejszych - rolniczy handel detaliczny, ale potem, jak idziemy w górę piramidy wielkości firm, to spółdzielcy, firmy tworzą potęgę polskiego rolnictwa. I to widać, że zaczyna coraz lepiej działać - wskazał.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt