Premie czekają na młodych rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2020,10:00 Aktualizacja: 13-06-2020,20:50
A A A

O 150 tys. zł premii mogą ubiegać się młodzi rolnicy na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Wnioski przyjmują do 1 sierpnia regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O pieniądze może starać się osoba, która w dniu złożenia dokumentu ma nie więcej niż 40 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Jeżeli ich nie ma, powinna uzupełnić je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

pomoc suszowa, jan krzysztof ardanowski, nowelizacja budżetu, epidemia koronawirusa

Rolnicy poczekają na pieniądze jeszcze kilka tygodni

- Reszta pomocy suszowej za 2019 rok zostanie wypłacona po nowelizacji budżetu - powiedział we wtorek Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że w jego ocenie będzie to możliwe za kilka tygodni. - Problem z wypłatą niewielkiej części...

Musi też posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpocząć prowadzenie w nim działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Jednym z warunków przyznania 150 tys. zł premii jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 150 tys. euro.

Jego wielkość musi być co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach, w których średnia powierzchni gospodarstw jest niższa niż krajowa - gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Ale maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 ha.

Złożone przez młodych rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Ich suma (co najmniej 8) będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy dla województwa mazowieckiego oraz łącznie dla pozostałych województw.

Restrukturyzacja małych gospodarstw, Modernizacja gospodarstw rolnych

W maju kończą się popularne nabory. Warto złożyć dokumenty

29 maja kończą się nabory wniosków na dwa popularne działania: „Restrukturyzacja małych gospodarstw” oraz „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020. Dokumenty można składać drogą elektroniczną. 60 tys. zł...

Premia w wysokości 150 tys. zł będzie wypłacana w dwóch ratach. Pierwsza (120 tys. zł) po przyznaniu pomocy, a druga (30 tys. zł) na wniosek o płatność drugiej raty złożony po realizacji biznesplanu.

Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Co najmniej 70 proc. kwoty musi zostać wydane na inwestycje w środki trwałe.

Dotacji nie może przeznaczyć na chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. W czasie trwania na terenie kraju stanu epidemii Agencja zachęca, by przekazywać je w formie elektronicznej lub pocztą.

Dokumenty można również dostarczyć do specjalnych wrzutni, które są ustawione w placówkach terenowych Agencji, lub osobiście.

Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY