Ponad 84 mln złotych z budżetu państwa za niesprzedane chryzantemy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-11-2020,15:00 Aktualizacja: 12-11-2020,18:16
A A A

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do tej pory wpłynęło od posiadaczy chryzantem 5,3 tys. wniosków o pomoc na kwotę 84,3 mln zł - poinformował w czwartek na konferencji minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Jak mówił minister, na skutek zamknięcia cmentarzy z powodu epidemii koronawirusa (w dniach 31 października - 2 listopada), ministerstwo uruchomiło pomoc dla posiadaczy chryzantem, którzy nie mogli sprzedać kwiatów.

O pomoc mogą się też ubiegać producenci chryzantem i przedsiębiorcy zajmujący się handlem.

chryzantemy, arimr, produkcja kwiatów, epidemia covid-19, Renata Mantur

ARMiR: duże zainteresowanie pomocą dla posiadaczy chryzantem

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest już ponad 400 wniosków o pomoc dla posiadaczy chryzantem - poinformowała wiceprezes Renata Mantur. Wnioski można składać tylko do piątku, 6 listopada. O pomoc zgłaszają się...
- Możemy powiedzieć, że akcja się udała, ponieważ na dziś wpłynęły wnioski na kwotę 84 mln zł - ocenił Puda.

Z aktualnie złożonych dokumentów wynika, że posiadacze chryzantem zgłosili do odbioru 7 mln sztuk tych kwiatów, w tym 3,7 mln szt. ciętych i 3,3 mln doniczkowych - poinformował minister. Dodał, że prognozowana kwota pomocy wyniesie ok. 84,3 mln zł.

Puda zaznaczył, że wnioski można było składać do 6 listopada 2020 r. Dotychczas do Agencji wpłynęło 5,3 tys. wniosków o przyznanie pomocy, ale liczba ta może się zmienić, ponieważ część zainteresowanych takim wsparciem mogła wysłać dokumenty za pośrednictwem poczty i te dokumenty jeszcze do ARiMR nie dotarły.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że rekompensata za niesprzedane chryzantemy wynosi w przypadku kwiatów doniczkowych 20 zł za sztukę, a ciętych - 3 zł. Pomoc przysługuje posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości oraz co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości, które nadawały się do sprzedaży w dniu złożenia wniosku.

grzegorz puda, chryzantemy, arimr, produkcja kwiatów, epidemia covid-19

180 milionów złotych na pomoc dla producentów chryzantem

Grzegorz Puda, minister rolnictwa poinformował, że 180 mln zł jest przeznaczone dla producentów chryzantem jako pomoc za niesprzedane kwiaty w związku z wprowadzeniem obostrzeń z powodu pandemii Covid-19. Polityk zaznaczył, że resort miał...
Zdaniem ministra rekompensata za niesprzedane kwiaty jest "dobrą ceną" - jest na takim poziomie, że zapewnia zysk nie tylko producentom i hurtownikom, ale także tym, którzy sprzedają kwiaty.

Wiceminister Anna Gembicka poinformowała, że do czwartku 12 listopada różne organizacje mogą zgłaszać chęć odbioru chryzantem. Dotychczas do ARiMR wpłynęło 4,8 tys. deklaracji odbioru tych kwiatów od organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego lub innych instytucji publicznych.

Organizacje te deklarują odbiór 1,6 mln szt. kwiatów doniczkowych i 0,6 mln szt. ciętych. Do odebrania pozostało 2,4 mln szt. doniczkowych i 2,7 mln ciętych.

- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do składania zgłoszeń i odbiór oferowanych chryzantem. Pracownicy Agencji kontaktują się również z potencjalnymi odbiorcami chryzantem, działającymi na terenie danego powiatu, między innymi ze stowarzyszeniami, innymi organizacjami społecznymi, gminami, powiatami, instytucjami państwowymi i samorządowymi, KGW, parafiami, informując o możliwości odbioru chryzantem - mówiła wiceminister.

Przypomniała, że osoba ubiegająca się o pomoc do 30 listopada musi do ARiMR dostarczyć potwierdzenie odbioru kwiatów przeznaczonych jako bioodpady. To warunek otrzymania pomocy od Agencji.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia pomoc zostanie wypłacona do końca grudnia br.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

18.01.2023 – 31.01.2023 – nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Do 31.01.2023 – wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej