Podpisano najwyższą umowę na sprzedaż dotowanych ubezpieczeń dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2017,10:30 Aktualizacja: 16-02-2017,10:55
A A A

PZU podpisało umowę z ministerstwem rolnictwa na sprzedaż dotowanych ubezpieczeń dla rolników. Kontrakt opiewa na największą kwotę w historii 10-letniego systemu obowiązkowych ubezpieczeń upraw ze wsparciem Skarbu Państwa.

Ubezpieczyciel zaznaczył, że "wysokość limitu na dopłaty do składek, którą PZU otrzymało na ten rok od ministerstwa, jest dwukrotnie wyższa od tej z ostatniego roku". Zapewnia, że ma kompleksową ofertę dla rolników. - Każdy, kto posiada w PZU obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych, dostanie w tym roku specjalną zniżkę na ubezpieczenie upraw - czytamy w komunikacie PZU.

ubezpieczenia rolne, ubezpieczenie upraw, ubezpieczenie zwierząt

Prezydent postawił kropkę nad ustawą o ubezpieczeniach rolnych

Andrzej Duda podpisał ustawę o ubezpieczeniach rolnych, która ma spopularyzować ubezpieczenia wśród rolników - poinformowała w czwartek kancelaria prezydenta. W myśl ustawy zwiększone zostaną dopłaty z budżetu państwa do 65...

Firma deklaruje, że jest gotowe do wiosennej sprzedaży ubezpieczeń, zgodnie z przepisami nowej ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

"Producenci rolni będą mogli kupować ubezpieczenia już od pierwszych dni kwietnia. Oferta jest bardzo elastyczna. Każdy będzie mógł wybrać zakres ochrony odpowiedni dla jego upraw, w tym także minipakiety składające się z pojedynczych ryzyk" - wyjaśniło PZU. Poinformowało też, że jednocześnie "finalizuje prace z Alior Bankiem nad wspólną ofertą finansowania dla sektora agro".

"W ministerstwie rolnictwa 10 lutego powołano specjalny zespół do spraw ubezpieczeń, w którym PZU aktywnie uczestniczy. Ubezpieczyciel pokłada duże nadzieje we wspólnym stworzeniu nowych rozwiązań. Ich celem jest upowszechnienie ubezpieczenia upraw, zmniejszenie jego kosztu ponoszonego przez rolnika poprzez optymalne wykorzystanie puli ok. 900 mln zł, którą dysponuje Ministerstwo" - głosi komunikat.
susza, straty, ubezpieczenie, Poczta Polska, PZU, ubezpieczenia upraw

Poczta Polska czy PZU - kto ubezpieczy rolników?

PZU i Poczta Polska rywalizują o status narodowego ubezpieczyciela rolników, którego stworzenia chce minister Krzysztof Jurgiel - poinformował "Puls Biznesu". Rolnicze ubezpieczenia, częściowo dotowane przez państwo, to...

Ministerstwo na swojej stronie internetowej podało, że do zadań zespołu będzie należało m.in.: przeprowadzenie przeglądu funkcjonowania systemu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz opracowanie propozycji rozwiązań mających na celu wprowadzenie ewentualnych zmian w systemie ubezpieczeń rolnych, tak by zapewnić stabilność produkcji rolniczej.

Resort rolnictwa zaznacza, że przygotowanie propozycji zmian poprzedzi ocena skutków finansowych - możliwych do wdrożenia wariantów ubezpieczenia upraw rolnych - zarówno z perspektywy rolników, jak i budżetu państwa.

W listopadzie ub.r. Sejm znowelizował ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Nowe przepisy zwiększają dopłaty z budżetu państwa do 65 proc. składki ubezpieczenia oraz przewidują możliwość pakietowych.

Dopłata w tej wysokości będzie przysługiwała do ubezpieczenia upraw rolnych, gdy producent rolny zawrze umowę zawierającą pakiet rodzajów ryzyka - w przypadku określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nie przekraczającej 9 proc. sumy ubezpieczenia. Dla upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI stawka taryfowa będzie mogła być zwiększona odpowiednio do: 12 proc. i 15 proc. sumy ubezpieczenia tych upraw. Możliwe jest zawarcie ubezpieczenia od jednego ryzyka.
ubezpieczenia, dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych, ubezpieczenie upraw, rolnictwo, pieniądze

Wyższe dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych

Od Nowego Roku do 65 proc. zwiększone zostaną dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych. Rząd chce w ten sposób zachęcić rolników do ubezpieczania upraw i zwierząt gospodarskich oraz spopularyzować tzw. ubezpieczenia pakietowe obejmujące...

Mino, że zgodnie z zaleceniami UE, od 2008 r. rolnicy muszą ubezpieczyć przynajmniej połowę swoich upraw, to w praktyce tylko niewielu z nich zawierało takie umowy. Rolnicy tłumaczyli to zbyt wysokimi składkami. Zakłady ubezpieczeniowe wskazywały zaś na duże ryzyko takich ubezpieczeń. Dlatego w ostatnich latach tylko trzy firmy zawierały takie polisy: PZU, Concordia Ubezpieczenia i Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

Według danych resortu rolnictwa, w 2015 r. rolnicy zawarli 139 tys. umów ubezpieczenia. W Polsce jest ponad 1,4 mln gospodarstw rolnych (tyle bierze unijne dopłaty bezpośrednie). Dopłata budżetu do składek wyniosła 173 mln zł (budżet przewidywał 200 mln zł). Ubezpieczono 2,8 mln ha i 1,3 mln zwierząt. W 2016 r. na dopłaty było w budżecie także 200 mln zł i pieniądze te zostały w pełni wykorzystane. Dlatego w budżecie na 2017 r. znacznie zwiększono środki na ten cel - do 917 mln zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt