Pieniądze dla gmin. Dofinansowanie ma poprawić jakość życia na wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-07-2017,8:00 Aktualizacja: 25-07-2017,6:54
A A A

Budowa siłowni plenerowych, remont świetlic wiejskich czy organizacja dożynek - m.in. tego typu projekty będą dofinansowane w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi (PPOW) na lata 2017-2020.

W sumie dofinansowanie otrzyma 69 gmin na łączną kwotę ponad 681 tys. zł.

W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie podpisane zostały pierwsze umowy z samorządami.

Jak powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, głównym celem programu jest pobudzenie aktywności mieszkańców obszarów wiejskich.

pieniądze, gmina, źródła dochodów gmin, ranking gmin, dochody własne gmin

Sprawdź, ile wynosi udział dochodów własnych w budżecie twojej gminy

Jedynie 3,5 proc. gmin w Polsce odznacza się wysoką samodzielnością finansową - wynika z rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju. Poniżej publikujemy listę obejmującą tysiąc najlepiej sklasyfikowanych gmin. Według twórcy rankingu JST...
- Cenimy sobie aktywność mieszkańców, którzy działają w ramach stowarzyszeń takich jak OSP czy koła gospodyń wiejskich. Ta aktywność jest robiona własnymi środkami, ale chcemy ją jeszcze wzmocnić - dodał.

Ortyl zaznaczył, że projekty które otrzymały dofinansowanie mają poprawić jakość życia na wsi. - Po to, aby ludzie którzy tam mieszkają nie musieli wyjeżdżać z tych miejsc, czy do miasta czy za granice. Dlatego musimy wspierać te aktywności - podkreślił marszałek.

W ramach PPOW projekt mógł zostać dofinansowany do 50 proc. wartości, ale maksymalnie była to kwota 10 tys. zł. - Nie są to duże pieniądze, ale inwestycje, które będą zrealizowane są ważne dla lokalnych społeczności - stwierdził Ortyl.

Wśród projektów, które będą zrealizowane jest inwestycja gminy Sędziszów Małopolski, która wybuduje plac zabaw i siłownię plenerową.

Z kolei gmina Cmolas przeznaczy dofinansowanie na budowę trybuny na stadionie sportowym, a gmina Niwiska na rozbudowę i przebudowę szkoły podstawowej pod świetlicę wiejską w Hucinie.

Podkarpacki Program Odnowy Wsi jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jego budżet wynosi ponad 700 tys. zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

25.05.2021-25.06.2021 dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów zobacz więcej

28.05.2021 - 30.06.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej