Phil Hogan: musimy utrzymać budżet dla rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2019,12:00 Aktualizacja: 04-03-2019,10:33
A A A

Musimy, niezależnie od tego, jakie są wyzwania finansowe związane z Brexitem i zmniejszeniem się budżetu UE, utrzymać budżet dla rolnictwa - mówił w piątek w Krakowie komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan.

Hogan uczestniczył w konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Rolniczym przez Izby Rolnicze - małopolską i świętokrzyską.

Komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi mówił, że od czasu kiedy Polska stała się członkiem UE, bardzo skorzystała na Wspólnej Polityce Rolnej. Jak podał, w okresie 2014-2020 nasz kraj otrzymał 32 mld euro, z czego 23 mld trafiło bezpośrednio do rolników, a 8,7 mld na działania związane z rozwojem wsi i sytuacją osób na terenach wiejskich.

drób, Phil Hogan, Komisja Europejska, eksport drobiu, mięso, Irak, Iran, żywność

Phil Hogan wspiera branżę drobiarską

Branża drobiarska wspierana przez Krajową Radę Drobiarstwa - Izbę Gospodarczą oraz Komisję Europejską celuje w rynki Bliskiego Wschodu. W Rijadzie właśnie ruszyła misja gospodarcza z udziałem komisarza UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów...

- Nowy program rozwoju obszarów wiejskich ma nowe priorytety: jak poprawić konkurencyjność i wydajność sektora rolno-spożywczego, żebyśmy nadal mieli jak największą liczbę rolników, którzy będą w stanie zarabiać i żyć z rolnictwa, pozostać aktywni na obszarach wiejskich; w jaki sposób przyciągnąć więcej młodych ludzi do rolnictwa, żeby zapewnić wymianę pokoleń; jak podchodzić do zasobów naturalnych, żeby obecne pokolenie rolników mogło przekazać w przyszłości swoje gospodarstwa młodym z dobrą glebą i dobrymi stosunkami wodnymi i wszystkimi koniecznymi składnikami majątku - mówił Hogan.

Jak podkreślił, UE chce uprościć Wspólną Politykę Rolną UE i odejść od dublowania w UE i w Polsce zasad, które regulują wsparcie dla rolników. - Wyeliminujemy dużą część tego na poziomie UE, będziemy chcieli pracować z władzami polskimi, żeby zredukowały liczbę tych wymogów na poziomie krajowym - powiedział Hogan. Mówił, że odkąd jest komisarzem, usuniętych zostało ok. 100 przepisów oraz bezwzględne kary za małe błędy we wnioskach o dopłaty, jeżeli błąd jest niewielki, rolnik traci tylko pewien procent tej sumy.

Komisarz zapowiedział, że do kontroli wykorzystywania dopłat wdrożona będzie technologia satelitarna i zaledwie 1 proc. wniosków będzie kontrolowany przez ludzi wysyłanych przez płatnika do gospodarstw (obecnie to ok. 5 proc).

jan krzysztof ardanowski, minister rolnictwa, wspólna polityka rolna, ke

Ardanowski: Wspólna Polityka Rolna największym sukcesem UE

Choć Wspólna Polityka Rolna nie rozwiązała wszystkich problemów polskich rolników, jest jednak największym sukcesem Unii Europejskiej - ocenił w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Ardanowski był uczestnikiem...

- Musimy w miarę możliwości - niezależnie od tego, jakie są wyzwania finansowe związane z Brexitem i zmniejszeniem się budżetu UE - utrzymać budżet dla rolnictwa - powiedział Hogan. - Celom i ambicjom Wspólnej Polityki Rolnej musi towarzyszyć odpowiedni zasób finansowy - mówił.

- W świetle tych działań budżetowych postanowiłem, że nadamy priorytet płatnościom bezpośrednim we wniosku legislacyjnym, żeby zapewnić rolnikom konieczne bezpieczeństwo ich dochodów. Zaproponowałem, żeby był priorytet dla małych gospodarstw rolniczych. To są moje wnioski, one muszą być jeszcze zatwierdzone - mówił Hogan. Podkreślił, że zdecydują państwa członkowskie i PE.

W ocenie Hogana Wspólna Polityka Rolna przez lata ewaluowała, ale jest "kluczową i bardzo udaną polityką UE", która służy wszystkim.

Według komisarza ważnym zadaniem jest rozwój "inteligentnych wsi" i program dedykowany dla małych miejscowości poniżej 5 tys. osób na rozwój infrastruktury m.in. wysokiej przepustowości internetu szerokopasmowego. Jak mówił, na terenach wiejskich szybki internet ma 46 proc. mieszkańców, a w miastach ponad 80 proc. i jest to zbyt duża dysproporcja. - Nie da się w obecnej erze komunikacyjnej stworzyć małych przedsiębiorstw bez dostępu do internetu, który jest konieczny, żeby prowadzić działalność na obszarze wiejskim - mówił komisarz.

phil hogan, forum, komisarz. brexit, wpr

Komisarz UE ds. rolnictwa: Brexit to około 12 mld euro mniej w budżecie

Brexit oznacza ubytek składek na ok. 12 mld euro, więc istnieje konieczność znalezienia środków, aby tę lukę zapełnić. Są państwa, które nie chcą zwiększenia składek, ale będziemy je przekonywać, by zmieniły zdanie - mówił w...

Hogan zwrócił także uwagę na pozycję rolnika w łańcuchu dostaw żywności. - Od zbyt wielu lat rolnik w porównaniu z tym, co zarabia przetwórca i sprzedawca dostaje za mało. Rolnik jest na samym końcu tego łańcucha i nie może już na nikogo przerzucić kosztów, które ponosi. Sprzedaż detaliczna zarabia 55 proc. z transakcji na żywności, rolnik dostaje tylko 18 proc. - powiedział Hogan. Dodał, że PE zatwierdził już przepisy, które zakażą pewnych nieuczciwych praktyk handlowych, np. płacenia za promocję towaru czy jego wystawienie na konkretnej półce.

Komisarz dodał, że konieczne jest wsparcie finansowe dla młodych ludzi, żeby przyciągnąć ich do rolnictwa i agrobiznesu, a powinny być to zarówno rozwiązania podatkowe w krajach członkowskich, jak i większe wsparcie finansowe na szczeblu europejskim. Chodzi m.in. o to, żeby młodzi mogli przejąć gospodarstwo i zainwestować w jego rozwój, mając dostęp m.in. do niskooprocentowanych kredytów.

Hogan zapowiedział, że po roku 2020 realizowany będzie program, w ramach którego rolnicy będą mogli odwiedzić gospodarstwa rolne i firmy spożywcze w innych krajach i przywozić stamtąd doświadczenia.

Konferencję w Krakowie zorganizowali: przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego - Czesław Siekierski, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki oraz prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej - Ryszard Ciźla. Odbyła się ona pod honorowym patronatem rektora Uniwersytetu Rolniczego prof. Włodzimierza Sady.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu