PFHBiM: Hodowcy bydła są dyskryminowani

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-09-2015,12:20 Aktualizacja: 04-09-2015,12:29
A A A

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka jest przeciwna różnicowaniu producentów mleka wobec faktu rozkładania im kar na raty za przekroczenie limitów produkcji w roku kwotowym 2014/2015. „Wszyscy producenci mleka powinni mieć możliwość ze skorzystania z rozłożenia kar na trzy lata” – apeluje do rządu.

Według Federacji, ministerialne rozporządzenie w sprawie rozkładania na raty opłaty za nadprodukcję mleka dyskryminuje niektórych producentów. Chodzi o tych, którzy wypełnili już próg pomocy de minimis. Im raty nie przysługują.

„Hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka czują się oszukani, gdyż Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi, niejednokrotnie informował ich (za pośrednictwem mediów i na konferencji prasowej) i zapewniał, że ze wspomnianego mechanizmu rozłożenia kar na raty będą mogli skorzystać wszyscy producenci mleka” – napisał do szefa resortu rolnictwa i premier Ewy Kopacz prezydent PFHBiPM Leszek Hądzlik.

kwota_mleczna_wnioski_kary

Wnioski o raty tylko do 11 września

Termin składania wniosków o rozłożenie na raty opłaty z tytułu przekroczenia kwoty mlecznej nie zostanie przesunięty. Zaraz po tym, jak minister rolnictwa i Agencja Rynku Rolnego ogłosili nabór takich wniosków, ustanawiając...

Jak dodał, dopiero gdy Agencja Rynku Rolnego umieściła na swoich stronach wniosek dla rolników o rozłożenie kar na raty i kalkulator do ich wyliczenia, zastrzegając, że służy on tylko i wyłącznie do obliczania orientacyjnej ich wysokości, okazało się, że ci, którzy wykorzystali pomoc de minimis muszą w pierwszym roku wpłacić 100 proc. kary.

„Powyższe fakty stoją w sprzeczności z zapewnieniami ministra rolnictwa. W związku z powyższym, wnosimy o zmianę wspomnianego rozporządzenia i wprowadzenie przepisów, które nie będą dyskryminowały producentów mleka” – apeluje Hądzlik.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich