Od 2019 roku rolnicy dostaną wyższy zwrot akcyzy od paliwa rolniczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
17-10-2018,13:50 Aktualizacja: 17-10-2018,14:03
A A A

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący zwrot akcyzy od paliwa rolniczego. Dzięki temu mają spaść koszty produkcji w gospodarstwach.  

W ostatnich latach wzrosły koszty produkcji rolnej, w tym związane z wykorzystaniem paliwa. Przy niskich cenach produktów rolnych spowodowało, że produkcja rolna staje się coraz mniej opłacalna - podaje informuje Centrum Informacyjne Rządu.

zaliczki na poczet dopłt bezpośrednich, dopłaty bezpośrednie, maria fajger, arimr, wsparcie dla rolnictwa

Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich już trafiają na konta rolników

Od wtorku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca zaliczki na poczet wypłat dopłat bezpośrednich. W pierwszym dniu wypłat pieniądze dostanie 77 tys. rolników -  poinformowała Maria Fajger, prezes ARiMR. W 2018 r....

Jednocześnie z roku na rok wzrasta udział kosztów paliwa w ogólnych produkcji rolnej. I projekt zakłada właśnie podniesienie limitu zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych.

Teraz zwrot przysługuje do 86 litrów paliwa, a ma być 100 litrów na hektar. Przy obecnej stawce w wysokości 1 zł za litr, która jest określana oddzielnie przez Radę Ministrów, oznacza podniesienie zwrotu kosztów paliwa z 86 do 100 zł.

Zaproponowano ponadto zwiększenie oraz wprowadzenie limitu zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP). Dotyczy to przypadków prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji.

Według wcześniejszych zapowiedzi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa zwrot akcyzy ma wynieść 30 zł od krowy.

W projekcie wprowadzono ponadto zmianę terminu określenia przez Radę Ministrów, (w rozporządzeniu) stawki zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego na rok następny, czyli do 31 grudnia, zamiast do 30 listopada.

Znowelizowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu