Nie żałują pieniędzy na odnowę wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Rynkiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2019,13:45 Aktualizacja: 03-09-2019,13:50
A A A

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze rozstrzygnął drugą edycję konkursu "Lubuska Odnowa Wsi". Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 10 tys. zł. We wtorek podpisano umowy związane z przyznaniem dotacji.

- W tym roku także wspieramy Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły ludowe i kluby sportowe. Dofinansowanie otrzymają 94 projekty - powiedział wicemarszałek woj. lubuskiego Stanisław Tomczyszyn.

winobranie 2019, zielona góra, degustacja win, miasteczko winiarskie, Monika Zapotoczna

Winobranie 2019. Dziewięć dni wielkich atrakcji

W sobotę rozpoczną się dni Zielonej Góry, czyli "Winobranie". To nawiązanie do bogatych tradycji winiarskich, będących wizytówką miasta. Dla mieszkańców i turystów przygotowano setki wydarzeń. Imprezy potrwają...

Dodał, że dotyczą m.in. zakupu umundurowania bojowego przez strażaków, strojów sportowych, wsparcia turystyki regionalnej czy też promowania naszych smacznych produktów regionalnych

To druga edycja konkursu ogłaszanego przez władze samorządowe regionu. Z dofinansowania mogą skorzystać stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i fundacje.

Pieniądze mogą być przeznaczone na zadania związane z kulturą, turystyką, dziedzictwem lokalnym. O dotacje mogą ubiegać się m.in. zespoły ludowe, gospodyń wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne czy lokalne kluby sportowe.

- Zainteresowanie tym działaniem jest ogromne. Co ciekawe, podczas pierwszej i drugiej edycji wpłynęła do nas taka sama liczba ofert - 206, na kwotę prawie 2 mln zł. To pokazuje, że organizacje pozarządowe w naszym województwie są aktywne, na czym zyskuje nie tylko lubuska wieś, ale także i jej mieszkańcy. Taki był nasz cel i bardzo się cieszę, że udało się go osiągnąć - powiedział Tomczyszyn.

susza rolnicza, inug, klimatyczny bilans wodny, lubuskie, Lubuska Izba Rolnicza, straty w uprawach

Susza w Lubuskiem. Rolnicy chcą powołania komisji klęskowych

Lubuska Izba Rolnicza w imieniu gospodarzy z regionu zwróciła się do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa o pilne zarządzenie dotyczące powoływania komisji gminnych szacujących straty w uprawach, spowodowane suszą. LIR argumentuje, że od...

W ubiegłym roku z pomocy skorzystały Ochotnicze Straże Pożarne (11 wniosków), fundacje (4) oraz stowarzyszenia i inne organizacje pozarządowe (55). Złożone dokumenty opiewały na kwotę ponad 1,8 mln zł, a na konkurs zapisano 650 tys. zł.

Z uwagi na duże zainteresowanie konkursem, zadecydowano o jego kontynuacji i zwiększono limit środków do 900 tys. zł.

- Olbrzymie zainteresowanie konkursem pokazuje, że warto przeznaczać pieniądze na "Lubuską Odnowę Wsi". Spektrum działań jest szerokie, od tresury psów specjalizujących się w poszukiwaniach, po zakup strojów ludowych dla zespołów. Dlatego śmiało mogę stwierdzić, że samorząd województwa w dalszym ciągu będzie wspierał obszary wiejskie i już dzisiaj zapraszam do składania ofert w przyszłym roku - zakończył Tomczyszyn.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt