Największe gospodarstwa stracą pieniądze? Trwa dyskusja o WPR

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2017,13:30 Aktualizacja: 01-11-2017,10:27
A A A

Janusz Wojciechowski, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego podczas posiedzeń sejmowych komisji rolnictwa oraz ds. kontroli państwowej dowodził, że Wspólna Polityka Rolna jest ważna i powinna być kontynuowana. Ale mimo wydawania ogromnych pieniędzy drastycznie spada liczba gospodarstw.

- UE ma do czynienia z ogromnym wyzwaniem - jak określić przyszłość rolnictwa. To powinna być polityka prowadzona z wieloletnią wizją, czyli jak ma wyglądać rolnictwo w 2050 r., a nie za 7 lat. Trzeba wiedzieć, ile ma być wówczas gospodarstw, jakie one mają być, do kogo mają trafiać środki unijne, a kto może sobie bez nich poradzić - zaznaczał polityk.

młodzi rolnicy, rolnictwo, wsparcie dla młodych rolników, Europejski Trybunał Obrachunkowy, wsparcie dla rolnictwa

Gospodarstwa padają, a wieś się starzeje. Jak zatrzymać młodych na roli?

Podczas jednego z posiedzeń sejmowej komisji rolnictwa rozmawiano o przyszłości młodzieży w rolnictwie. Dyskusja została wywołana przez Janusza Wojciechowskiego, członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, który prezentował posłom raport...

Poinformował, że we Wspólnocie funkcjonuje 10,5 milionów gospodarstw, a dalej przekonywał, że powinno nastąpić zdecydowane przeorientowanie na rzecz małych i średnich rodzinnych.

- Kiedy byłem posłem do Parlamentu Europejskiego, byłem za tym, żeby ograniczyć finansowanie czy korzystanie z WPR tylko do gospodarstw nie większych niż 300 ha. Zresztą nie tylko ja, ale ostatecznie stanęło na tym, że powierzchnia nie limituje pomocy - wyjaśnił Wojciechowski.

Podał też przykład gospodarza z Polski, który ma gospodarstwo o powierzchni 500 ha i dostał pomoc dla młodych rolników w wysokości 2 tys. euro. - Oczywiście, że dla niego lepiej mieć te pieniądze, ale nie ma to wpływu, że zostanie w rolnictwie. Ma duże, silne gospodarstwo i sobie radzi. Pomoc powinna być kierowana do młodych, którzy rozważają zostanie rolnikami, bądź przejęcie ojcowizn - tłumaczył członek ETO.

Na koniec polityk poinformował, że 20 proc. rolników otrzymuje 80 proc. unijnych dopłat, a 80 proc. rolników dostaje... 20 proc. z puli dopłat.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt